Trwa ewakuacja oblężonych miast. Mają wywieźć 30 tysięcy osób


Rozpoczęła się ewakuacja szyickiej ludności z dwóch miast syryjskich w zamian za opuszczenie dwóch innych miast przez sunnickich rebeliantów i cywilów na mocy umowy między dwiema walczącymi stronami w Syrii - podało w piątek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Organizacja z siedzibą w Londynie sprecyzowała, że autobusy z mieszkańcami opuściły w większości szyickie miejscowości Fua i Kefraja w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii, ale jeszcze nie dojechały do kontrolowanego przez syryjskie władze terytorium w rejonie miasta Aleppo.

Fua i Kefraja są od dłuższego czasu oblegane przez syryjskich rebeliantów.

30 tysięcy osób

Jednocześnie autokary wiozące w większości sunnickich rebeliantów i ich rodziny wyjechały z miasta Madaja w pobliżu Damaszku, które z kolei jest otoczone przez siły rządowe i ich sojuszników. Autokary wciąż przemieszczają się przez obszary kontrolowane przez władze - poinformowało Obserwatorium.

Według niego ewakuacja miasta Zabadani, również obleganego przez stronę rządową, została przesunięta do wieczora lub do soboty rano. Więcej szczegółów nie podano.

Przedstawiciel szyitów powiedział wcześniej, że 60 autobusów przejeżdżało przez Fuę. Podobna liczba autokarów wyjeżdżała z Madai - sprecyzowało Obserwatorium. Ludzie z miast Madaja i Zabadani mają być przewożeni do Idlibu.

Ewakuacja w sumie ma dotyczyć ponad 30 tysięcy osób.

Porozumienia reżimu z rebeliantami

Rząd prezydenta Syrii Baszara al-Asada zawarł w zeszłym roku wiele porozumień przewidujących opuszczenie przez rebeliantów i ich rodziny obszarów kontrolowanych przez opozycję po kilku miesiącach lub nawet latach oblężenia przez siły rządowe.

Opozycja uważa, że umowy są jednoznaczne z przymusowym wysiedlaniem ludności i z celową zmianą demograficzną. W marcu komisja śledcza ONZ ds. zbrodni wojennych w Syrii uznała, że porozumienie o ewakuacji mieszkańców wschodniego Aleppo na północnym zachodzie Syrii doprowadziło do przymusowego wysiedlenia ludności.

Zbrojna opozycja walcząca od sześciu lat z reżimem Asada jest w większości sunnicka, jak większość populacji Syrii. Asad jest alawitą, czyli wyznawcą nieortodoksyjnego nurtu wywodzącego się z szyizmu, uważanego przez sunnitów za heretycki. Siły Asada wspierane są również przez szyickich bojowników z Iranu oraz Hezbollah - radykalną organizację z Libanu.

Autor: mm/gry / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: