Amerykański nalot na Idlib. Zginął przywódca grupy bojowników Al-Kaidy

Autor:
mart//now
Źródło:
PAP
Wojna w Syrii. Wideo archiwalne
Wojna w Syrii. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/2
Reuters ArchiveWojna w Syrii. Wideo archiwalne

W syryjskiej prowincji Idlib przeprowadzono w poniedziałek amerykański nalot. Jego celem był wyższy przywódca grupy bojowników Al-Kaidy Abu Hamzah al-Jemeni - podało wojsko USA. Atak zakończył się powodzeniem - informują źródła syryjskie.

Według oświadczenia armii USA, nalot był wymierzony w Abu Hamzaha al-Jemeniego, "starszego przywódcę" Al-Kaidy, sprzymierzonego z aktywną w północno-zachodniej Syrii organizacją Hurras al-Din (Strażnicy Dżihadu), gdy podróżował samotnie na motocyklu. Nalot przeprowadzono w syryjskiej prowincji Idlib.

Organizacja humanitarna Obrony Cywilnej Syrii poinformowała w tweecie, że al-Jemeni został zabity na krótko przed północą po tym, jak jego motocykl został trafiony dwiema rakietami. Ciało zostało przewiezione do wydziału medycyny sądowej w Idlibie.

Syria zniszczona wojną Abdulhamid Darwish / Contributor

Zmiana przywódcy tak zwanego Państwa Islamskiego

Tak zwane Państwo Islamskie potwierdziło w marcu śmierć swojego poprzedniego przywódcy Abu Ibrahima al-Haszemi al-Kurajsziego i ogłosiło, że nowym przywódcą grupy został Abu al-Hasan al-Haszemi al-Kurajszi.

Wojna w Syrii trwa od 2011 roku
Wojna w Syrii trwa od 2011 rokuReuters Archive

Prezydent USA Joe Biden ogłosił 3 lutego śmierć poprzedniego lidera IS podczas operacji amerykańskich sił specjalnych w północno-zachodniej Syrii. Abu al-Hasan al-Haszemi al-Kurajszi wysadził się w powietrze, zabijając również członków swojej rodziny i inne osoby, gdy do budynku, w którym przebywał zaczęli się zbliżać amerykańscy komandosi - przekazały władze USA. Al-Kurajszi miał przejąć przywództwo nad IS w 2019 roku po tym, gdy amerykańskie siły specjalne zabiły jego poprzednika Abu Bakra al-Bagdadiego, również w syryjskiej prowincji Idlib.

Terrorystyczne Państwo Islamskie ogłosiło w 2014 roku powstanie kalifatu na zajmowanych przez siebie terenach Syrii i Iraku. Od tego czasu utraciło kontrolę nad tym terytorium, a kalifat rozpadł się pod naporem sił rządowych i międzynarodowych. Bojownicy IS wciąż dokonują jednak ataków na mniejszą skalę w obu państwach.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mart//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Abdulhamid Darwish / Contributor