Syn Thatcher podejrzany o udział w spisku

Aktualizacja:
 
Archiwum TVN24Wyrodny syn Żelaznej Damy

Brytyjski najemnik oczekujący na proces w Gwinei Równikowej za przewodzenie nieudanej próbie zamachu stanu w 2004 roku oświadczył, że w spisek zamieszany był syn byłej premier W. Brytanii Margaret Thatcher - podała w niedzielę prokuratura.

Prokurator Jose Olo powiedział, że były oficer brytyjskich sił specjalnych Simon Mann zeznał, iż Mark Thatcher wiedział wszystko o spisku mającym na celu obalenie prezydenta Gwinei Równikowej Teodoro Obianga Nguemaya, rządzącego tym zasobnym w ropę zachodnioafrykańskim krajem od 1979 roku.

Thatcher w przeszłości przyznał, że wyczarterował śmigłowiec dla Manna, który został aresztowany w 2004 roku w Zimbabwe, gdy wraz z 70 najemnikami zmierzał do Gwinei Równikowej. Syn byłej premier zaprzecza jednak, jakoby wiedział cokolwiek o przygotowywanym zamachu stanu.

W Zimbabwe skazano Manna na cztery lata więzienia za bezprawne kupowanie broni; prokuratura twierdziła, że broń ta miała być wykorzystana do zamachu stanu w Gwinei Równikowej. W zeszłym roku Manna wydano Gwinei Równikowej.

Prokurator Olo powiedział, że władze Gwinei Równikowej w dalszym ciągu przesłuchują Manna, którego proces prawdopodobnie rozpocznie się w maju.

Najemnik sypie Thatchera

Mann przyznał w wywiadzie telewizyjnym nadanym w tym miesiącu w Wielkiej Brytanii, że spiskował z zamiarem obalenia Obianga.

- Zeznał, że Thatcher wiedział wszystko o tej operacji - powiedział Olo agencji Reutera. - Jeśli zbierzemy wystarczające dowody, wniesiemy sprawę przeciwko Thatcherowi. Nie podjęliśmy jeszcze decyzji.

Prokurator Olo zdementował sobotnie doniesienia mediów, jakoby Gwinea Równikowa wydała międzynarodowy nakaz aresztowania Thatchera.

Rzeczniczka Interpolu powiedziała, że Gwinea Równikowa nie zwracała się o pomoc w zatrzymaniu Thatchera.

Syn premiera w RPA

W 2004 roku Gwinea Równikowa wydała międzynarodowe nakazy aresztowania podejrzanych o udział w spisku. Thatchera zatrzymała wtedy policja Afryki Południowej w związku z podejrzeniem, że finansował on próbę zamachu stanu. Syn byłej premier zawarł wtedy ugodę, zapłacił znaczną grzywnę i nie został postawiony w stan oskarżenia.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości