Dyskusja o związkach alternatywnych do instytucji małżeństwa toczy się nie tylko w Polsce. W Wielkiej Brytanii trwa debata nad legalizacją małżeństw homoseksualnych, we Francji nad adopcją przez pary homoseksualne dzieci, a w Rosji nad karą dla tych, którzy zachowania homoseksualne promują.
W USA władze organizacji skautów właśnie decydują, czy do swojego grona dopuści chłopców takich jak Ryan Andersen, który przyznał, że jest gejem. Chłopca wyrzucono z drużyny z powodu orientacji homoseksualnej. - Odebranie mi odznaki było okropnym przeżyciem zarówno dla mnie jak i dla kolegów z drużyny - mówi chłopiec.
A prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama apeluje: - Skauting wyposaża ludzi w umiejętności przydatne w całym dorosłym życiu i nikt nie powinien być tego przywileju pozbawiony.
Wielka Brytania: legalizacja małżeństw
Z kolei w Wielkiej Brytanii dyskusja dotyczy małżeństw. Bo choć cywilne związki partnerskie zawiera się na Wyspach od ośmiu lat, chodzi o coś więcej niż dziedziczenie. - Czy wy małżonkowie, klękaliście przed wybrankami mówiąc: "proszę cię o wspólne opodatkowanie"? Na pewno nie. Małżeństwo cywilne jest oświadczeniem wobec rodziny i świata: to jest mój wybranek, jego kocham, chcę z nim spędzić resztę życia - tłumaczy Mike Freer z rządzącej partii. Nie wszyscy z tej partii są jednak za. Brytyjski rząd przekonuje jednak, że to dla dobra instytucji małżeństwa, podkopywanej przez rozwody, należy dopuścić do niej grono osób zdeterminowanych, by budować stały związek.
Francja: adopcja dzieci
- Dziękuję Wielkiej Brytanii, bo premier David Cameron okazał się być wielkim zwolennikiem małżeństwa. Przyznaję, że to ułatwia dyskusję na ten temat we Francji - to komentarz prezydenta Francji Francoisa Hollande'a na sytuację u sąsiadów. Podobna dyskusja toczy się również w jego kraju.
We Francji socjalistyczny rząd wyszedł naprzeciw innej determinacji osób jednej płci - by tworzyć rodzinę. Małżeństwo więc zredefiniowano, zapisując, że tworzą je matka i ojciec lub rodzice jednej płci. I pozwolono im na adopcję dzieci.
Rosja: kara za promocję
Dyskusja o związkach homoseksualnych na przeciwnym biegunie, w Rosji, wygląda zgoła odmiennie. Duma przeforsowała niedawno zakaz promowania treści homoseksualnych wśród młodzieży, wpisując w kodeks wykroczeń konkretne kary pieniężne.
- Taka propaganda szkodzi zdrowemu, moralnemu i duchowemu rozwojowi, i może wywołać błędne wrażenie równości między tradycyjnymi i nietradycyjnymi związkami u młodych ludzi, niezdolnych do krytycznej oceny rzeczywistości - argumentuje Sergiej Dorofiejew, deputowany rosyjskiej Dumy.
Autor: nsz/k / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24