Świat

Sudan "wyzwolił" Heglig... z rąk Sudanu

Świat


Armia Sudanu "wyzwoliła" z rąk Sudanu Południowego miasto Heglig w bogatym w ropę naftową regionie - podała w piątek agencja Reutera. Heglig został zajęty przez siły Południa w ubiegłym tygodniu.

Do wejścia sił sudańskich doszło wkrótce po tym, gdy prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir Mayardit zarządził wycofanie swoich oddziałów.

- Siły zbrojne wyzwoliły miasto Heglig - powiedział minister obrony Sudanu Abdel Raheem Muhammad Hussein w transmitowanym przez telewizję przemówieniu.

Niejasne granice

Poważny konflikt pomiędzy państwami sudańskimi rozpoczął się tydzień temu, kiedy armia Południa przejęła kontrolę nad polami naftowymi w Heglig. Wydobywane z nich 60 tys. baryłek ropy dziennie stanowi ponad połowę krajowej produkcji Sudanu.

Po secesji Południa w lipcu 2011 roku Północ straciła dostęp do ponad dwóch trzecich zasobów ropy naftowej. Przynależność Heglig do Sudanu była uznana za fakt przez wspólnotę międzynarodową, jednak dokładne granice pomiędzy dwoma Sudanami jeszcze nie zostały dokładnie określone.

Podział Sudanu

Sudan Południowy oddzielił się od Północy w lipcu 2011 roku na mocy porozumień pokojowych z 2005 roku, które zakończyły trwającą 22 lata wojnę domową. W starciach pomiędzy muzułmańską Północą a chrześcijańsko-animistycznym Południem zginęło ponad 2,5 mln ludzi, a ponad 4 mln zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów.

Prezydent Sudanu Baszir jest ścigany listem gończym przez Międzynarodowy Trybunał Karny za ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości w Darfurze.

Źródło: Reuters, BBC