Walki w Strefie Gazy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Siły Obronny Izraela (IDF) poinformowały, że zakończyły okrążanie miasta Gaza, odcinając je od południowych rejonów Strefy Gazy. W tvn24.pl podsumowujemy najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin z Bliskiego Wschodu.

> Palestyński Hamas poinformował na Telegramie, że wystrzelił z terytorium Libanu 12 rakiet w kierunku Izraela. Rakiety, jak oświadczył Hamas, zostały wycelowane w kierunku miasta Kiryat Shmona.

> Siły Obronny Izraela (IDF) poinformowały, że zakończyły okrążanie miasta Gaza, odcinając je od południowych rejonów Strefy Gazy. - Jesteśmy w szczytowym momencie bitwy. Odnieśliśmy imponujące sukcesy i przekroczyliśmy obrzeża miasta Gaza. Posuwamy się naprzód - powiedział w czwartek premier Izraela Benjamin Netanjahu w oświadczeniu opublikowanym przez jego biuro.

> Izraelskie lotnictwo nie wykorzystuje w Strefie Gazy nawet połowy swoich sił - powiedział w wywiadzie telewizyjnym generał Herci Halewi, szef sztabu generalnego Sił Obronnych Izraela (IDF).

> Izraelscy inżynierowie wojskowi rozpoczęli niszczenie tuneli Hamasu w tych częściach Strefy Gazy, które znalazły się pod kontrolą armii w wyniku operacji lądowej - podał portal Times of Israel. Do niszczenia tuneli używane są różnego rodzaju roboty i ładunki wybuchowe.

> Amerykańska Izba Reprezentantów przegłosowała projekt ustawy zakładający przeznaczenie 14 mld dolarów na pomoc wojskową dla Izraela oraz cięcia wydatków na amerykański fiskus. Sprzeciw wobec pakietu i odłączenie go od pomocy dla Ukrainy zapowiedziała większość w Senacie oraz prezydent Biden, który zagroził wetem.

> Francja wyśle drugi helikopterowiec do wsparcia szpitali w Strefie Gazy w połowie listopada - zapowiedział w czwartek francuski minister obrony Sebastien Lecornu.

> Bahrajn wycofał w czwartek swojego ambasadora z Izraela. Izraelski ambasador opuścił Królestwo Bahrajnu "nieco wcześniej" - powiadomiły władze w Manamie. Jednocześnie rząd nie potwierdził informacji o "zawieszeniu" stosunków gospodarczych między oboma państwami, przekazanych przez parlament Bahrajnu.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP