Protesty na granicy Strefy Gazy. Nie żyje dziewięciu Palestyńczyków


W starciach między armią izraelską a Palestyńczykami protestującymi w "Marszu Powrotu" na granicy Strefy Gazy zginęło w piątek dziewięciu Palestyńczyków, a 491 zostało rannych, w tym 33 poważnie - podała w sobotę rano agencja Associated Press.

To był już drugi w tym tygodniu masowy protest w Gazie. Łącznie zginęło podczas niego 31 Palestyńczyków. W ubiegły piątek, 30 marca, zastrzelono 17 osób.

Wśród zabitych jest znany palestyński dziennikarz. W sobotę rano przedstawiciele palestyńskich służb potwierdzili, że Jaser Murtaga zginął od kuli, gdy wykonywał czynności zawodowe w odległości ponad 100 metrów od granicy z Izraelem. Miał na sobie kamizelkę z napisem "press" i w ręku kamerę.

Zamieszki na granicy

Podczas piątkowej demonstracji Palestyńczycy podpalili opony, licząc, że dym ograniczy widoczność izraelskim snajperom. Według izraelskiego wojska pod jego osłoną protestujący "rzucali ładunkami wybuchowymi i bombami zapalającymi", a niektórzy próbowali przedostać się przez ogrodzenie oddzielające Gazę od Izraela. Armia użyła między innymi ostrej amunicji, gazu łzawiącego oraz armatek wodnych.

Liczba demonstrujących w piątek była większa niż w innych dniach w tym tygodniu, ale mniejsza niż podczas protestów 30 marca. Izraelskie wojsko szacuje, że w piątkowych protestach uczestniczyło około 20 tysięcy osób.

Demonstracje na granicy z Izraelem mają potrwać do 15 maja.

Apel ONZ do Izraela

W piątek Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCR) wezwał Izrael, aby wojsko nie używało nadmiernej siły przeciwko palestyńskim demonstrantom. Według rzeczniczki UNHCR Elizabeth Throssell broń palna powinna być używana tylko w ostateczności, a jej nieuzasadnione wykorzystanie może mieć charakter umyślnego zabijania ludności cywilnej.

Władze Izraela wielokrotnie przestrzegały Palestyńczyków przed zbliżaniem się do granicy. Izraelska armia zazwyczaj ostrzeliwuje ludzi, którzy zbliżają się do muru na granicy z Gazą, ponieważ podejrzewa, że to próba podłożenia ładunków wybuchowych.

Kruchy pokój

Pogrążona w biedzie Strefa Gazy od dekady jest objęta izraelską blokadą. Od lat prawie nieustannie zamknięta pozostaje granica między palestyńską enklawą a Egiptem. Pomiędzy Izraelem a Hamasem trwa kruche zawieszenie broni od końca wojny w lecie 2014 roku, trzeciej od w 2007 roku, gdy władzę w Strefie Gazy objęła ta radykalna organizacja palestyńska.

Konflikt na Bliskim WschodziePAP/DPA

Autor: momo\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: