Steinbach musi być

 
Steinbach we władzach centrum? Polska się sprzeciwiaArchiwum TVN24

Bawarska chadecja CSU opowiada się za wejściem szefowej Związku Wypędzonych Eriki Steinbach do władz przyszłej fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie", oświadczył poseł CSU Stephan Meyer. Fundacja ma być poświęcona przymusowym wysiedleniom Niemców.

- Trudno wyobrazić sobie Centrum przeciwko Wypędzeniom bez znaczącego współdziałania Związku Wypędzonych jako centralnej organizacji zrzeszającej niemieckie ofiary wypędzeń - powiedział Meyer, cytowany przez agencję dpa.

Jego zdaniem jest zrozumiałe, że to Związek Wypędzonych (BdV) samodzielnie zdecyduje, kto będzie go reprezentował w fundacji. - BdV i Steinbach miały decydujący udział w tym, że ośrodek upamiętniający wypędzenia w ogóle powstanie - ocenił Meyer.

Dodał, że do szefowa Związku Wypędzonych w 2000 roku wprowadziła do dyskusji politycznej koncepcję Centrum przeciwko Wypędzeniom.

Upamiętnić wypędzenia

W środę niemiecki rząd przyjął projekt ustawy o utworzeniu fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie", która będzie sprawować pieczę nad przyszłym berlińskim ośrodkiem dokumentacji i informacji o powojennych wysiedleniach Niemców.

Ośrodek będzie miał siedzibę w budynku Deutschlandhaus niedaleko Placu Poczdamskiego w Berlinie. Trzonem stałej ekspozycji mają być wysiedlenia Niemców. Jednak obejmie ona także historię innych przymusowych wysiedleń i ucieczek narodów w Europie XX wieku.

W tym roku na prace związane z powołaniem fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" przeznaczono w budżecie Niemiec 1,2 miliona euro. Do 2011 roku rocznie na cel ten przeznaczane będzie 2,5 miliona euro.

Krytyczna wobec ewentualnego udziału Eriki Steinbach we władzach fundacji jest Polska oraz współrządząca w Niemczech SPD. BdV ma mieć trzech przedstawicieli w kuratorium fundacji.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24