Ambasador Gruzji na Ukrainie opuści Kijów i uda się na konsultacje do swojego kraju – poinformował na Twitterze ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Decyzja ta ma związek z działaniami władz w Tbilisi w sprawie Micheila Saakaszwilego i ignorowaniem apeli Ukrainy w sprawie jego przekazania w celu zapewnienia mu niezbędnego leczenia i opieki.
"Rosja zabija rękami władz w Tbilisi byłego przywódcę Gruzji i naszego obywatela Micheila Saakaszwilego. Wielokrotnie wzywaliśmy władze w Tbilisi, by zaprzestały prześladowania i zgodziły się na jego powrót do Ukrainy" - oznajmił w poniedziałek na Twitterze ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
"Nasi partnerzy, w porozumieniu z Ukrainą, również oferowali różne opcje ratunkowe. Dziś poleciłem ministerstwu spraw zagranicznych wezwać gruzińskiego ambasadora w Ukrainie, wyrazić nasz zdecydowany sprzeciw i poprosić go o opuszczenie Ukrainy w ciągu 48 godzin w celu przeprowadzenia konsultacji ze swoją stolicą" - napisał Zełenski na Twitterze.
"Po raz kolejny apeluję do gruzińskich władz, aby przekazały Ukrainie obywatela Micheila Saakaszwilego w celu zapewnienia mu niezbędnego leczenia i opieki. Wzywam też naszych partnerów, aby zajęli się tą sytuacją, nie ignorowali jej i uratowali tego człowieka. Żaden rząd w Europie nie ma prawa do przeprowadzania egzekucji na ludziach. Życie jest podstawową europejską wartością" - dodał.
Pogarsza się stan zdrowia Saakaszwilego
- Powinniście przeprosić za to, że doprowadziliście mnie do takiego stanu. Przeprosić deputowanych do Parlamentu Europejskiego, moją rodzinę, mnie, Ukrainę i wszystkich Gruzinów - oznajmił wcześniej w poniedziałek Saakaszwili, który zwrócił się w ten sposób do gruzińskich władz podczas rozprawy przed sądem w Tbilisi.
Były prezydent uczestniczył w niej w formie zdalnej. Wypowiedź Saakaszwilego przytoczył portal Ukraińska Prawda. Jak podkreślono, przebywający w areszcie polityk wyglądał na nagraniu na skrajnie wyczerpanego.
Saakaszwili, prezydent Gruzji w latach 2004-2013 i gubernator ukraińskiego obwodu odeskiego w latach 2015-16, odbywa wyrok sześciu lat więzienia za nadużywanie władzy na stanowisku głowy państwa. Były przywódca i jego zwolennicy uważają tę karę za motywowaną politycznie.
Saakaszwili trafił do więzienia w październiku 2021 roku, a następnie prowadził tam kilka strajków głodowych. Pod koniec 2021 roku został zabrany do szpitala. W ocenie wielu gruzińskich i zachodnich obrońców praw człowieka stan zdrowia byłego prezydenta jest na tyle poważny, że zagraża jego życiu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/ZelenskyyUa