Świat

Sprawca masakry z Newtown inspirował się Breivikiem?

Świat

tvn24Po strzelaninie w Newtown cała Ameryka pogrążyła się w żałobie

Jak wynika ze śledztwa dziennikarzy dziennika "Hartford Courant", sprawca grudniowej masakry w szkole w Newtown w Connecticut mógł inspirować się Andersem Breivikiem. Norweg w lipcu 2011 roku zamordował 77 osób.

Dziennikarze z "Hartford Courant" Alaine Griffin and Josh Kovner przeprowadzili bardzo długie i wnikliwe dziennikarskie śledztwo próbując ustalić, kim był 20-letni Adam Lanza, który w grudniu zabił swą matkę, a następnie 26 osób w szkole podstawowej Sandy Hook. We wtorek wieczorem (czasu lokalnego) telewizja PBS nadała film dokumentalny o ich śledztwie pt. "Raising Adam Lanza", w którym dziennikarze próbują rozszyfrować skomplikowane relacji Adama z matką.

W pokoju artykuły o masakrze z Norwegii

Lanza cierpiał na zespół Aspergera, który obejmuje upośledzenie umiejętności społecznych. Nie lubił być dotykany, bał się hałasu i tłumów - relacjonują jego byli nauczyciele oraz przyjaciele jego matki, Nancy. Wielokrotnie zmieniał szkoły. Na długo przed rozwodem rodziców w 2009 r. stracił kontakt z ojcem. Matka znajdowała z nim kontakt na strzelnicach, gdzie uczyła go strzelać z różnych typów broni palnej. Chciała, by stał się bardziej niezależny.

Według dziennikarzy Lanza mógł inspirować się Breivikiem. W jego pokoju policja znalazła bowiem artykuły dotyczące masowego morderstwa w Norwegii, a także bardzo brutalne gry wideo, w ogromnych ilościach, "o wartości tysięcy dolarów" podobne do tych, w które grał Breivik. Lanza jednak zniszczył twardy dysk swego komputera, zacierając za sobą bardzo wiele śladów. Dziennikarze opowiadali o tym w jednym z wywiadów zapowiadających film.

Z kolei telewizja CBS, cytując źródła policyjne, donosi, że Lanza chciał zabić jeszcze więcej ludzi niż Breivik. Z tego powodu za cel swego ataku wybrał szkołę podstawową Sandy Hook, która wydawała mu się łatwym celem.

Policja zaprzecza jednak tym informacjom, zasłaniając się trwającym śledztwem. - To nieodpowiednie spekulacje - powiedziała cytowana w amerykańskich mediach rzeczniczka policji w Connecticut.

26 ofiar masakry w szkole

32-letni Breivik został skazany w sierpniu 2012 roku na co najmniej 21 lat więzienia za zabicie w lipcu 2011 roku w centrum Oslo i na wyspie Utoya 77 osób. Tłumaczył, że dokonał masakry, by "zapobiec islamizacji Norwegii". 20-letni Lanza w grudniu zabił w szkole podstawowej Sandy Hook 26 osób: 20 uczniów w wieku od 6 do 7 lat i sześcioro dorosłych, po czym popełnił samobójstwo. Przed masakrą zamordował swoją matkę.

Autor: abs\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty: