Szef MSZ Arabii Saudyjskiej książę Saud ibn Fajsal powiedział, że kryzys wokół Kataru nie będzie rozwiązany bez wyraźnej zmiany polityki władz w Dausze. Arabia Saudyjska oskarża Katar o ingerowanie w wewnętrzne sprawy państw Zatoki Perskiej.
23 listopada 2013 roku państwa wchodzące w skład Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) - Arabia Saudyjska, Bahrajn, Kuwejt, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman - podpisały porozumienie, w którym zobowiązały się m.in. nie ingerować w wewnętrzne sprawy innych krajów Zatoki oraz pracować na rzecz bezpieczeństwa w regionie. Jednak zdaniem Arabii Saudyjskiej Katar nie stosuje się do treści dokumentu i wyraźnie ingeruje w wewnętrzne sprawy innych państw. Dauha jest oskarżana m.in. o wspieranie Bractwa Muzułmańskiego, które podważa zasadność utrzymywania monarchii dynastycznych w Zatoce Perskiej.
Wycofani ambasadorowie
W związku z tymi oskarżeniami 5 marca Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn wycofały swoich ambasadorów z Kataru. GCC powstało w 1981 roku w Arabii Saudyjskiej. Celem Rady jest m.in. pogłębianie współpracy między państwami członkowskimi i koordynowanie działań gospodarczych.
Autor: kło/jk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)