Poparcie Polaków dla Traktatu Lizbońskiego minimalnie się zmniejsza, ale nadal 52 proc. ankietowanych uważa, że prezydent powinien go ratyfikować. Przeciwnego zdania jest jest 14 proc. ankietowanych przez CBOS, a 34 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Oznacza to, że poparcie dla kontynuacji prac nad traktatem zmniejszyło się o 3 punkty proc. w porównaniu do kwietnia, zaś o 6 punktów proc. wzrosła liczba osób wyrażających swoją niechęć do tego procesu.
Traktat dla zamożnych i wykształconych, centrum i lewicy
Najczęściej decyzję o przyjęciu Traktatu popierają badani z wyższym wykształceniem (65 proc.) oraz respondenci o miesięcznych dochodach powyżej 1200 zł na głowę (71 proc.). Ratyfikację Traktatu Lizbońskiego popierają również przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji (66 proc.), właściciele firm (67 proc.) oraz uczniowie i studenci (68 proc.).
Ratyfikacji Traktatu z Lizbony w większości chcieliby zwolennicy SLD (74 proc.) i PO (72 proc.), natomiast największe wątpliwości w tej kwestii mają sympatycy PiS (38 proc. za ratyfikacją).
Co dalej z Irlandią?
Według 22 proc. ankietowanych, po odrzuceniu Traktatu przez Irlandię najlepszym rozwiązaniem byłoby powtórne referendum w tym kraju. Zdaniem 11 proc. - rezygnacja z Traktatu Lizbońskiego. 21 proc. uważa, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wpisanie najważniejszych zapisów traktatu do nowego dokumentu, który byłby przyjęty przez wszystkie kraje UE.
60 proc. badanych jest zdania, że mimo problemów z przyjęciem Traktatu Lizbońskiego i tzw. konstytucji europejskiej, państwa Unii powinny nadal dążyć do pogłębienia integracji. 13 proc. respondentów opowiada się za rezygnacją z dalszego zacieśniania stosunków między krajami tworzącymi UE. Aż 27 proc. badanych nie ma zdania w tej kwestii.
Polacy niezmiennie za Unią Europejską
Rodacy w dalszym ciągu popierają członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Uważa tak 85 proc. ankietowanych, przeciwnego zdania jest 10 proc. Polaków. Niższe niż przeciętne (72 proc.) poparcie dla członkostwa Polski w UE deklarują najczęściej najstarsi respondenci (65 lat i więcej), osoby z podstawowym wykształceniem (73 proc.) oraz badani źle oceniający swoją sytuację materialną (74 proc.).
Sondaż został przeprowadzony w dniach 4–7 lipca 2008 r. na reprezentatywnej, losowej próbie 1094 mieszkańców Polski.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24