Premier zostanie ministrem finansów, minister premierem. Koalicja zostaje

Autor:
pqv\mtom
Źródło:
PAP

Igor Matovicz odchodzi ze stanowiska premiera Słowacji, a zastąpi go dotychczasowy minister finansów Eduard Heger. Jest to pokłosie trwającego ponad trzy tygodnie kryzysu w koalicji rządowej. Partie wchodzące w jej skład wyraziły na to zgodę.

Zdaniem Matovicza rozwiązaniem kryzysu rządowego jest jego rezygnacja i objęcie resortu, który dotąd był w rękach Hegera. W późniejszych oświadczeniach partie współtworzące dotychczasową koalicję zaakceptowały decyzję największego ugrupowania w gabinecie Zwyczajni Ludzie i Nadzwyczajne Osobistości (OLaNO) Matovicza.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO>>>

Kluczową była akceptacja warunków ze strony partii Wolność i Solidarność (SaS), której lider Richard Sulik w kończącym się tygodniu zawiesił udział swojej formacji w koalicji, a wszyscy jej ministrowie (spraw zagranicznych, szkolnictwa i gospodarki) wycofali się z gabinetu. Sulik zapowiedział, że wszyscy są gotowi pozostać na stanowiskach. Podczas wieczornej konferencji prasowej nie zabrakło pojednawczego kroku wobec partnera, którego Sulik dotąd ostro krytykował.

Heger powiedział, że w poniedziałek chce spotkać się z prezydent Czaputovą i przedstawić jej koalicyjne ustalenia. Po oczekiwanej pozytywnej decyzji głowy państwa, desygnowany premier musi uzyskać wotum zaufania w parlamencie. Później musi przedłożyć posłom deklarację programową gabinetu. Koalicja czterech ugrupowań, które przed rokiem utworzyły rząd Igora Matovicza, ma w parlamencie większość konstytucyjną.

Autor:pqv\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości