Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski, przebywający w Rzymie w związku z przejęciem przez Polskę prezydencji, przeprowadził w poniedziałek rozmowy z szefem włoskiej dyplomacji Franco Frattinim. Złożył też wizytę w Watykanie. Treści rozmów na razie nie są znane - minister ma o nich poinformować dopiero na briefingu prasowym we wtorek.
Wczesnym popołudniem minister Sikorski spotkał się na roboczym obiedzie z szefem włoskiego MSZ Franco Frattinim. Nieznane są szczegóły rozmów. Szef polskiej dyplomacji był także gościem politologów w rzymskim Aspen Institute.
Następnie udał się do Watykanu na rozmowy z sekretarzem ds. stosunków z państwami arcybiskupem Dominique'iem Mambertim. Do spotkania z szefem watykańskiej dyplomacji doszło ponad tydzień po tym, jak MSZ w Warszawie wystosował notę do Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej w sprawie wypowiedzi ojca Tadeusza Rydzyka w brukselskiej siedzibie PE.
Wcześniej polski MSZ zapowiadał, że tematem rozmowy z abp. Mambertim mają być polsko-watykańskie relacje oraz priorytety polskiego przewodnictwa w Radzie UE.
Sikorski w Senacie
We wtorek w Senacie Włoch Sikorski weźmie udział w seminarium "Europa bardziej demokratyczna. Obywatel-parlamenty-Unia Europejska", współorganizowanym przez ambasadę RP w Rzymie z okazji inauguracji polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Zapowiedziano udział prezydenta Włoch Giorgio Napolitano i ministra spraw zagranicznych Franco Frattiniego oraz b. przewodniczącego Komisji Europejskiej, byłego włoskiego premiera Romano Prodiego.
Polski MSZ podkreślił, że Włochy są jednym z pierwszych dużych krajów członkowskich, odwiedzanych przez szefa polskiej dyplomacji po rozpoczęciu prezydencji. Z kolei spotkanie z abp. Mambertim podkreśla trwały i uprzywilejowany charakter relacji łączących Polskę ze Stolicą Apostolską - zauważono.
Źródło: PAP