Świat

Siemoniak: stosunki NATO-Rosja powinny być zdefiniowane na nowo

Świat

PAPMinister obrony narodowej Tomasz Siemoniak

Stosunki między NATO a Rosją powinny być zdefiniowane całkowicie na nowo - powiedział niemieckiemu dziennikowi "Die Welt" minister obrony RP Tomasz Siemoniak.

Szef MON przypomniał, że umowa NATO-Rosja z 1997 roku, stanowiąca fundament wzajemnych relacji, pochodzi jeszcze sprzed wejścia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. - NATO musi bronić swych członków, a nie patrzeć w dokumenty - powiedział Tomasz Siemoniak. Zgodnie z umową NATO-Rosja, Federacja Rosyjska otrzymała zapewnienie, że na terytoriach nowych członków Sojusz nie rozmieści znacznych sił wojskowych.

Merkel przeciwna

W czwartek, podczas rozmowy z prezydentem USA Barackiem Obamą, ważność tego porozumienia z Rosją, w obecnej sytuacji, zakwestionował także prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves. Agencja dpa przypomina stanowisko kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która uważa, że istniejące umowy z Rosją muszą być respektowane i nie należy ich zmieniać. Relacje z Rosją, w kontekście konfliktu na Ukrainie, będą jednym z najważniejszych tematów dwudniowego szczytu NATO, który rozpocznie się w czwartek w walijskim Newport.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: db\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Tagi:
Raporty: