Dziesiątki tysięcy Serbów protestowały w Belgradzie. Po raz czwarty

Autor:
ads
/ prpb
Źródło:
PAP

Dziesiątki tysięcy mieszkańców Serbii zgromadziło się w Belgradzie, by zaprotestować przeciwko przemocy. Demonstranci otoczyli siedzibę nadawcy publicznego RTS. To już czwarty taki protest od tragicznych strzelanin z początku maja.

Chociaż protest zakończył się oficjalnie o godzinie 20, wokół budynku serbskiego nadawcy publicznego nadal znajduje się znaczna część demonstrantów - informowały lokalne media około 22 czasu polskiego. Dragana Rakić, opozycyjna posłanka, wezwała protestujących do powstrzymania się od prób wejścia do siedziby RTS.

Na miejscu rozlokowano ubranych po cywilnemu policjantów. Służby bezpieczeństwa rozstawiono też przed budynkiem serbskiego parlamentu - relacjonowała telewizja N1.

Zgromadzeni przed RTS ludzie chcieli przekonać kierownictwo nadawcy publicznego do relacjonowania protestów oraz przedstawienia postulatów demonstrantów: zmiany ministra spraw wewnętrznych oraz szefa serbskiego wywiadu, zmiany składu instytucji odpowiedzialnej za media elektroniczne, zamknięcia tabloidów, które propagują przemoc i odebrania koncesji na ogólnokrajowy zasięg dwóm telewizjom prorządowym.

Protesty po masowych strzelaninach

Mieszkańców Serbii na sobotni protest wezwała część opozycji, krytykująca reakcję władz na dwie masowe strzelaniny z początku miesiąca. Demonstranci wykrzykiwali hasła: "Dymisja" i "Vucziciu, odejdź". Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić określał wcześniej podobne protesty "polityzacją tragedii". Do dymisji podał się już minister edukacji.

Na początku maja w szkole w centrum Belgradu jej 13-letni uczeń zastrzelił dziewięć osób i ranił sześć kolejnych, z których jedna zmarła kilka dni później w szpitalu. Dzień później we wsi w centralnej Serbii 21-latek zamordował osiem i ranił 14 osób. Obu zamachowców schwytano krótko po przeprowadzonych atakach.

Autor:ads / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości