Poszukiwani Serbowie w rękach policji. Zarzut: chęć obalenia rządu


Serbska policja poinformowała o zatrzymaniu dwóch Serbów. Byli poszukiwani przez władze Czarnogóry pod zarzutem udziału w ubiegłorocznym spisku mającym na celu obalenie rządu w Podgoricy.

Zatrzymani to Nemanja Ristić i Predrag Bogicević. Czarnogóra wydała międzynarodowy nakaz ich aresztowania. Agencja Associated Press (AP) odnotowuje, że nie wiadomo na razie, kiedy mogliby być wydani władzom czarnogórskim.

Czarnogóra wydała też nakazy aresztowania dwóch Rosjan, podejrzanych o "działalność terrorystyczną", w tym plany zabicia czarnogórskiego premiera w dniu wyborów w październiku 2016 roku. Kreml zaprzecza, jakoby miał jakikolwiek związek z tamtymi wydarzeniami, ale - jak podkreśla agencja AP - Moskwa aktywnie wspiera lokalne ugrupowania w Czarnogórze, przeciwne członkostwu tego kraju w NATO.

Na grupowym zdjęciu

Nemanja Ristić pojawił się na grupowym zdjęciu z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem podczas jego wizyty w Belgradzie w zeszłym miesiącu.

Zdjęcia Ławrowa z grupą członków prawicowego prorosyjskiego ugrupowania, do którego należy Ristić, ukazały się w serbskich mediach. Risticia widać blisko szefa rosyjskiej dyplomacji podczas uroczystości upamiętniającej radzieckich żołnierzy poległych podczas wyzwalania Belgradu w 1944 roku.

620-tysięczna Czarnogóra jest podzielona pomiędzy zwolenników tradycyjnych więzi z Serbią i Rosją a zwolenników zbliżania się kraju do NATO i UE.

W listopadzie 2016 roku czarnogórski prokurator ds. przestępczości zorganizowanej Milivoje Katnić powiedział dziennikarzom, że rosyjscy nacjonaliści wspólnie z Serbami usiłowali podczas wyborów obalić rząd Milo Djukanovicia. Oświadczył, że ta "przestępcza grupa" zamierzała wieczorem 16 października, w dniu wyborów parlamentarnych w Czarnogórze, zająć parlament w Podgoricy, uprowadzić bądź zamordować Djukanovicia i ogłosić zwycięstwo opozycji.

Zatrzymania Serbów

W nocy z 15 na 16 października zeszłego roku w Czarnogórze zatrzymano 20 Serbów pod zarzutem działalności terrorystycznej.

Według Katnicia wspomniana grupa przestępcza miała przygotowane ok. 50 karabinów automatycznych i tyle samo pistoletów. Katnić zastrzegł, że choć organizatorami tej próby obalenia władzy byli Rosjanie, rząd Rosji nie miał z tym nic wspólnego.

Kilka dni po wyborach źródła sądowe Czarnogóry informowały, że wobec 14 Serbów podejrzewanych o przygotowywanie spisku w dniu wyborów orzeczono miesięczny areszt. Pozostałych sześciu zatrzymanych zwolniono.

W wyborach z 16 października 2016 roku prozachodnia Demokratyczna Partia Socjalistów (DPS) odniosła zwycięstwo. Jej rywalem był Front Demokratyczny (DF), czyli koalicja kilku prorosyjskich i proserbskich partii, przeciwnych zbliżaniu się Czarnogóry do NATO i UE.

Autor: tas / Źródło: PAP