Świat

Samozwańczy mer Słowiańska aresztowany? Sprzeczne informacje

Świat

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Samozwańczy mer Słowiańska, na wschodzie Ukrainy, Wiaczesław Ponomariow został usunięty ze stanowiska - poinformował we wtorek minister obrony tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Igor Striełkow. Wcześniej o odsunięciu Ponomariowa doniosła agencja ITAR-TASS. Informacji nie potwierdza służba prasowa DRL.

- Tak zwany ludowy mer Ponomariow został usunięty ze stanowiska za prowadzenie działalności, która jest niezgodna z celami i zadaniami cywilnej administracji. Na razie nic więcej nie mogę powiedzieć - napisał Striełkow na swym profilu na Facebooku. W służbie prasowej separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej zdementowano informacje o aresztowaniu Ponomariowa. - To kłamstwo. W tej chwili jest on na naradzie - powiedział agencji Interfax przedstawiciel służby prasowej DRL. Tej informacji nie potwierdza także pierwszy wicepremier DRL Andrij Purhin. - Igor Striełkow w warunkach stanu wojennego mógł podjąć decyzje kadrowe, w tym o zmianie "ludowego mera" Słowiańska, jednak kierownictwo republiki w Doniecku o takiej decyzji nic nie wie. Wicepremier dodał, że władze DRL w Doniecku mają problemy z utrzymywaniem łączności ze Słowiańskiem.

Niespokojne obwody na wschodzie

Władze samozwańczej DRL ogłosiły 12 maja suwerenność i zaapelowały do Rosji o rozważenie włączenia regionu w skład FR. To samo zrobili przedstawiciele władz samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej Obywatel Rosji Igor Striełkow, którego prawdziwe nazwisko ma brzmieć Girkin, uważany jest przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy za funkcjonariusza rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Ponomariow od połowy maja jest objęty sankcjami USA i Unii Europejskiej jako jeden z bezpośrednio odpowiedzialnych za walki na wschodzie Ukrainy.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: adso, kło//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: