Sądzą szyitów za "szpiegostwo na rzecz Iranu"

Pixabay (CC0 Public Domain) | GLadyArabia Saudyjska oskarża o szpiegostwo

Arabia Saudyjska wytoczyła proces 32 osobom, w tym 30 członkom społeczności szyickiej pod zarzutem szpiegowania na rzecz Iranu - podały w poniedziałek lokalne media.

To pierwszy tego typu proces. Oskarżeni zostali zatrzymani w 2013 roku pod zarzutem podgrzewania nastrojów wśród saudyjskich szyitów. Były to postaci bardzo popularne wśród lokalnych obywateli i nie angażujące się w politykę.

Zarzuty postawione 32 osobom dotyczą szpiegostwa, współpracy z irańskim wywiadem, przekazywania im informacji militarnych za pomocą poczty elektronicznej, poszukiwania sposobów na sabotowanie saudyjskich interesów ekonomicznych. Prokuratura twierdzi, że stanowili oni zagrożenia dla saudyjskiego króla. Oskarżeni zostali także o posiadanie zakazanych książek i publikacji.

Wśród oskarżonych są m.in. obywatele Iranu i Afganistanu. Są to m.in. starszy profesor, pediatra, bankier i dwóch duchownych. Większość z nich pochodzi z regionu al-Ahsa zamieszkiwanego zarówno przez szyitów jak i sunnitów.

Konflikt saudyjsko-irański

W relacjach między szyickim Iranem a sunnicką Arabią Saudyjską od dłuższego czasu iskrzy. Atosunki bilateralne zaogniły się jeszcze bardziej po tym jak 2 stycznia w Arabii Saudyjskiej został stracony wpływowy szyicki duchowny Nimr al-Nimr. Egzekucja al-Nimra, oskarżanego przez władze saudyjskie o terroryzm, wywołała protesty szyitów na całym Bliskim Wschodzie.

56-letni al-Nimr został skazany przez saudyjskie władze za nieposłuszeństwo wobec władzy i podważanie jedności narodowej. Podczas procesu w 2014 roku nie zaprzeczył zarzutom o charakterze politycznym, jednak zapewnił, że nie nawoływał do przemocy. Zdaniem jego zwolenników oraz obrońców praw człowieka jego proces był próbą uciszenia dysydentów, zwłaszcza szyickich.

[object Object]
USA apelują do Rijadu i Teheranu: unikajcie działań zwiększających napięciaTVN24 BiS
wideo 2/3

Autor: kło\mtom / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay (CC0 Public Domain) | GLady

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości