Rzym bez parkomatów

 
Słońce świeci dla kierowców w Wiecznym Mieście

Od piątku wśród rzymskich kierowców zapanowała ogromna radość. Powód? Zniknęły opłaty za parkowanie. Rzymskie parkometry zostały zapakowane w folię...

Do tej pory kierowcy musieli słono płacić za parkowanie w wyznaczonych obszarach włoskiej stolicy. Postój na tzw. "niebieskim miejscu" kosztował od 1 do 3 euro za godzinę. W całym Rzymie jest blisko 95 tysięcy "niebieskich miejsc", a to czy za postój zapłacono skrupulatnie kontrolowała straż miejska.

Brak uiszczonej opłaty za parkowanie wiązał się z nałożeniem mandatu. Takich przypadków tylko w zeszłym roku było pół miliona.

W piątek opłaty za postój stały się nielegalne. Zostały zniesione w na mocy wyroku Sądu Administracyjnego w Rzymie, który przychylił się do pozwu organizacji konsumenckiej Codacons oraz przedstawicieli rzymskiej dzielnicy Ostiense.

Sędziowie iznali, że zgodnie z prawem system płatnego parkowania miał dotyczyć wyłącznie śródmieścia, a został rozciągnięty także na peryferia (Ostiense leży daleko od centrum miasta). Ponadto według przepisów w pobliżu niebieskich linii powinny być także białe, czyli miejsca, gdzie można zostawić pojazd bezpłatnie - a takich nie wzynaczono.

Po wyroku 2.916 rzymskich parkomatów zostało wyłączonych - i opakowanych w folię, aby zdezorientowani kierowcy nie próbowali ich uruchamiać.

29 milionów euro straty

Wstrzymanie pobierania opłat to cios dla kasy miejskiej stolicy, do której każdego roku wpływało z tego tytułu aż 29 milionów euro. Władze miejskie zapowiedziały przygotowanie w trybie pilnym nowego rozporządzenia, regulującego kwestię opłat za parkowanie.

Warto przypomnieć, że przed pięcioma laty także w Polsce wyrok Trybunału Konstytucyjnego i opóźnienia legislacyjne spowodowały likwidację na kilka tygodni płatnego parkowania w większości miast, w tym w Warszawie. Opinie kierowców o tych "dniach wolności" były podzielone: było wprawdzie tanio, ale też znacznie trudniej było znaleźć wolne miejsce do postawienia samochodu.

Źródło: PAP, IAR, IMGW