Świat

Ryzykowna misja wahadłowca

Świat


7 osobowa załoga promu Atlantis wystartowała. W kosmosie astronauci spędzą 11 dni i choć misja będzie kosztowała aż 900 mln dolarów to naukowcy z NASA uznali, że warto. Astronauci naprawią bowiem teleskop Hubble'a, który ma posłużyć ludzkości jeszcze kilka lat.

Ryzykowna misja wahadłowca
Ryzykowna misja wahadłowcaTVN24

Dokładnie o godzinie 14.01 (20.01 czasu warszawskiego) prom kosmiczny z siedmioma astronautami na pokładzie wystartował w podróż kosmiczną z przylądka Canaveral na Florydzie. Celem 11-dniowej wyprawy jest naprawa i modernizacja teleskopu Hubble'a.

Misję uważa się za jedną z najniebezpieczniejszych z dotychczasowych wypraw wahadłowców. W razie awarii promu Atlantis w przestrzeni kosmicznej, na wyrzutni czeka już drugi wahadłowiec, który ma natychmiast wystartować, dolecieć do niego i ratować załogę.

Serwisowany przez astronautów

Teleskop Hubble'a jest satelitarnym obserwatorium astronomicznym, skonstruowanym przez NASA, przy współudziale Europejskiej Agencji Kosmicznej. Według ekspertów planowane naprawy i zmiana oprogramowania pozwolą teleskopowi działać do 2013 roku.

Hubble jest jedynym teleskopem, którego budowa zezwala na serwisowanie przez astronautów. Misje naprawcze odbywały się juz czterokrotnie. Pierwsza misja serwisowa miała miejsce w grudniu 1993 roku. Podczas kolejnych dokonano niezbędnych napraw podzespołów oraz wymiany niektórych instrumentów obserwacyjnych na nowocześniejsze.

Po katastrofie promu Columbia w 2003 roku piąta misja została zawieszona aż do października 2006 roku. Wówczas zaplanowano, że odbędzie się ona 8 października 2008 roku. Jednak opóźnienia w realizacji planu startów wahadłowców spowodowały kolejne przesunięcia. Astronauci wystartowali dopiero 11 maja 2009 roku.

Źródło: PAP, wikipedia.pl