Ryszard Siwiec, który w 1968 roku w proteście przeciwko inwazji na Czechosłowację dokonał na warszawskim stadionie Dziesięciolecia samospalenia został uhonorowany w Czechach. To właśnie jego imieniem nazwano jedną z ulic w Pradze przy której mieści się Instytut Badań nad Reżimami Totalitarnymi.
Uroczyste odsłonięcie tablicy z nazwą nadaną na cześć polsko-czeskiego bohatera odbędzie się 13 lutego w Pradze, tuż przed 100 rocznicą urodzin bohatera oporu. Przy ulicy z nazwiskiem Polaka znajduje się m.in. czeski odpowiednik IPN - Instytut Badań nad Reżimami Totalitarnymi.
Stolica Czech stanie się w ten sposób drugim, po Przemyślu, miastem, które w ten sposób oddaje hołd Siwcowi. W zeszłym roku Praga uczciła jego pamięć w 40. rocznicę śmierci. Z inicjatywy Czeskiej Filharmonii Narodowej oraz Instytutu Polskiego odbył się wówczas uroczysty koncert. Przy tej okazji ukazała się również książka historyka Petra Blazka "Żywa pochodnia na Stadionie Dziesięciolecia" – pierwsza monografia poświęcona Siwcowi.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: IPN