TVN24 | Świat

"Niestrudzona i zdecydowana orędowniczka sprawiedliwości". Ruth Bader Ginsburg nie żyje

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Z powodu powikłań związanych z chorobą nowotworową w wieku 87 lat zmarła w piątek w swoim domu w Waszyngtonie amerykańska sędzia Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginsburg. "Była niestrudzoną i zdecydowaną orędowniczkę sprawiedliwości" - oświadczył prezes Sądu Najwyższego USA John Roberts.

Ruth Ginsburg była najstarszą liberalną sędzią Sądu Najwyższego. Szczególnie wyczulona była na sprawy dotyczące dyskryminacji ze względu na płeć, kolor skóry i orientację seksualną. "Nasz naród stracił historycznego prawnika" - napisał w oświadczeniu prezes Sądu Najwyższego USA John Roberts. "W Sądzie Najwyższym straciliśmy ukochaną koleżankę. Dzisiaj opłakujemy ją, ale z pewnością przyszłe pokolenia będą pamiętać Ruth Bader Ginsburg taką, jaką znaliśmy - niestrudzoną i zdecydowaną orędowniczkę sprawiedliwości" – dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Od 2009 roku cierpiała na raka trzustki, a wcześniej na na raka jelita grubego. W grudniu 2009 roku miała operacyjnie usuwane zmiany na płucach. W lipcu tego roku poinformowała, że poddaje się chemioterapii w związku z nawrotem choroby nowotworowej, lecz nie zamierza rezygnować z pracy w Sądzie Najwyższym. Ostatnie problemy zdrowotne Ginsburg podsyciły spekulacje o jej ewentualnym przejściu w stan spoczynku, co pozwoliłoby prezydentowi Donaldowi Trumpowi na mianowanie bardziej konserwatywnego sędziego.

Składający się z dziewięciu sędziów Sąd Najwyższy jest sądem najwyższej instancji w sprawach podlegających prawu federalnemu. Jego zadaniem jest też kontrola zgodności z konstytucją działań władzy ustawodawczej i wykonawczej. Swoimi orzeczeniami odgrywa ogromną rolę w życiu politycznym.

Sędziowie Sądu Najwyższego USA są wyznaczani przez prezydenta, ale ich kandydatury musi zatwierdzić Senat. Są mianowani dożywotnio. Dotychczas przewaga konserwatywnych sędziów nad liberalnymi w Sądzie Najwyższym wynosiła 5:4.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP