Zmarli nagle, nie mieli obrażeń. Pierwszy trop w sprawie śmierci nastolatków w klubie

Autor:
akw/kg
Źródło:
The Guardian, Reuters

Władze ogłosiły, że w organizmach nastolatków, którzy zginęli w nieformalnym klubie nocnym w RPA, wykryto ślady metanolu. Nie jest to jednak ostateczna wersja, śledztwo jest w toku. Do tragicznego zdarzenia doszło pod koniec czerwca, wywołało ono dyskusję na temat sprzedaży alkoholu nieletnim.

Trwa dochodzenie w sprawie przyczyny śmierci 21 osób z nocy 26 czerwca w nieformalnym nocnym klubie Enyobeni w East London w Republice Południowej Afryki. Ofiary były nieletnie, w wieku od 13 do 17 lat. Brały udział w imprezie zorganizowanej z okazji zakończenia roku szkolnego, jednocześnie trwała tam impreza urodzinowa. Ciała w klubie nie miały żadnych widocznych śladów obrażeń.

- Klub był pełen. Wejście było za darmo i rozdawano też darmowy alkohol. Ci, którzy byli na zewnątrz, próbowali siłą dostać się do środka. Na miejscu było tylko dwóch ochroniarzy, którzy kontrolowali tłum. Wtedy ludzie zaczęli się przewracać, padać jak muchy - opisała tamte wydarzenia pragnąca zachować anonimowość 16-latka.

Ślady metanolu

Teraz śledczy ogłosili, że wykryli ślady toksycznego metanolu w ciałach zmarłych. - Metanol został wykryty u wszystkich 21 osób, które tam były, jednak wciąż trwa ustalenie ilościowego poziomu metanolu i tego, czy mógł on być bezpośrednią przyczyną śmierci - powiedziała na konferencji w East London doktor Litha Matiwane, zastępca dyrektora prowincji Przylądka Wschodniego ds. służby klinicznej.

Komunikat pojawił się w związku z rosnącym gniewem z powodu niepowodzenia władz w ustaleniu przyczyny śmierci młodych ludzi.

Metanol jest toksyczną formą alkoholu, która jest wykorzystywana w przemyśle jako rozpuszczalnik, pestycyd lub alternatywne źródło paliwa. Na podstawie smaku i zapachu nie da się go odróżnić od alkoholu etylowego używanego przy produkcji między innymi napojów alkoholowych.

Po rozpadzie w naszym organizmie na dwie substancje - formalinę i kwas mrówkowy - staje się groźny i szkodliwy dla organizmu. Jego spożycie wiąże się z ciężkim zatruciem. Dawka zagrażająca uszkodzeniem nerwu wzrokowego to zaledwie 4 ml, natomiast śmiertelna - to tylko 30 ml.

Symboliczny pogrzeb ofiar odbył się 6 lipca. Trumny zostały wystawione na widok publiczny, jednak były puste ze względu na trwające śledztwo. Na uroczystości przemawiał między innymi prezydent Cyril Ramaphosa, który obiecał, że jego rząd podejmie działania mające zapobiec sprzedaży alkoholu niepełnoletnim.

Autor:akw/kg

Źródło: The Guardian, Reuters

Pozostałe wiadomości