Holenderskie ministerstwo obrony: nasze F-35 stacjonujące w Polsce przechwyciły rosyjskie samoloty nad Bałtykiem

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Myśliwiec F-35. Wideo archiwalne
Myśliwiec F-35. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/23
Reuters ArchiveMyśliwiec F-35. Wideo archiwalne

Ministerstwo obrony Holandii poinformowało w czwartek, że stacjonujące w Polsce holenderskie myśliwce F-35, które wykonują misję NATO monitorowania przestrzeni powietrznej nad Europą Środkowo-Wschodnią, przechwyciły kolejne dwa rosyjskie samoloty w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim.

Holenderski resort podał, że były to samoloty zwiadowcze Ił-20. Data incydentu nie została ujawniona.

Poprzednie podobne zdarzenie odnotowano w połowie lutego. Wówczas myśliwce F-35 holenderskich sił lotniczych przechwyciły trzy rosyjskie samoloty, które zbliżyły się do polskiej strefy obrony powietrznej od strony obwodu kaliningradzkiego. Były to samolot Ił-20M oraz towarzyszące mu dwa myśliwce Su-27.

Rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20 Zdjęcie ilustracyjneShutterstock

Holenderskie myśliwce ochraniają niebo nad Polską

Od początku tego miesiąca w Polsce stacjonuje osiem holenderskich myśliwców. Cztery z nich są rozmieszczone w celu monitorowania przestrzeni powietrznej NATO, natomiast pozostałe służą celom szkoleniowym, choć w razie potrzeby mogą również być wykorzystane.

- Chronimy przestrzeń przez 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu - zapewniał podpułkownik Guido Schols, dowodzący holenderskim pododdziałem w Polsce.

W ramach NATO-wskiej misji Baltic Air Policing lotnicy polskich Sił Powietrznych z samolotami F-16 dyżurują obecnie w Szawlach na Litwie, Holendrzy mają swoje F-35 w Malborku, a Niemcy są nad Bałtykiem na eurofighterach.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości