Myśliwce Niemiec i Wielkiej Brytanii przechwyciły trzy rosyjskie samoloty zwiadowcze nad Bałtykiem

Źródło:
PAP
Brytyjski myśliwiec Typhoon
Brytyjski myśliwiec TyphoonReuters Archive
wideo 2/4
Brytyjski myśliwiec TyphoonReuters Archive

Trzy rosyjskie samoloty zostały przechwycone w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim przez myśliwce sił powietrznych Niemiec i Wielkiej Brytanii. To kolejny taki incydent w ostatnim czasie.

Niemieckie siły powietrzne poinformowały w środę rano na Twitterze, że dwa rosyjskie myśliwce Su-27 i samolot zwiadowczy Ił-20 przeleciały "ponownie bez sygnału transpondera" i zostały przechwycone przez myśliwce Eurofighter należące do Niemiec i Wielkiej Brytanii.

18 kwietnia estońska telewizja ERR przekazała, że brytyjskie i niemieckie myśliwce Eurofighter Typhoon stacjonujące w Estonii przechwyciły i odeskortowały trzy rosyjskie samoloty przelatujące nad Zatoką Fińską na Morzu Bałtyckim.

NATO zabezpiecza bałtycką przestrzeń powietrzną

Agencja dpa wyjaśniła, że z uwagi na to, że Estonia, Łotwa i Litwa nie mają własnych myśliwców, NATO od 2004 roku zabezpiecza bałtycką przestrzeń powietrzną w północno-wschodniej Europie.

W tym celu Sojusz regularnie wysyła myśliwce i personel do państw bałtyckich graniczących z Rosją. Na początku kwietnia, po ośmiu miesiącach, niemiecka Bundeswehra przekazała dowództwo nad misją nadzoru powietrznego NATO Wielkiej Brytanii. Niemieckie siły powietrzne będą ją jednak wspierać do końca miesiąca - napisała dpa.

Autorka/Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@Team_Luftwaffe

Tagi:
Raporty: