Świat

Rosyjska Rada Federacji martwi się o "bratni naród ukraiński"

Świat


Rada Federacji, izba wyższa parlamentu Rosji, potępiła przejawy przemocy, nacjonalizmu i ksenofobii na Ukrainie, a także wezwała wszystkie siły polityczne w tym kraju do poszukiwania wyjścia z konfrontacji wyłącznie w konstruktywnym dialogu.

Stanowisko to Rada Federacji sformułowała w specjalnej uchwale, którą przyjęła jednomyślnie. Rada Federacji wyraziła przekonanie, że "bratni naród ukraiński, władze Ukrainy znajdą sposób na przywrócenie spokoju i porządku w kraju". Podkreśliła, że "sprowokowane przez opozycję masowe rozruchy nie mają nic wspólnego z pokojowymi akcjami protestu". Zdaniem izby "jest to dobrze zorganizowana kampania, mająca na celu zdyskredytowanie i obalenie prawowitych władz".

Rada Federacji ostrzegła, że "głęboki kryzys polityczny, w jakim znajduje się Ukraina, może mieć ciężkie konsekwencje dla narodu ukraińskiego, a także państwowości i terytorialnej integralności Ukrainy".

"Zdumieni i oburzeni"

Wyższa izba rosyjskiego parlamentu również wyraziła "zdumienie i oburzenie" z powodu wystąpień niektórych zachodnich polityków, którzy - w jej ocenie - "bezceremonialnie ingerują w sprawy wewnętrzne Ukrainy i świadomie destabilizują sytuację w tym kraju". Rada Federacji zażądała zaprzestania "ingerowania z zewnątrz w sprawy suwerennego państwa". W zeszłym tygodniu uchwałę w sprawie wydarzeń na Ukrainie podjęła Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji. Wezwała ona kraje zachodnie do niezaostrzania sytuacji w tym kraju przez ingerencję w jego sprawy wewnętrzne, a opozycję ukraińską - do dialogu z władzami.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: PAP