Rosyjska prasa o śmierci technika Jaka-40. "W Polsce zaciśnięto smoleńską pętlę"

TVN 24Rosjanie zauważyli śmierć technika

"Czy komuś może zależeć na 'usunięciu' świadków katastrofy w Smoleńsku?" - pyta "Moskowskij Komsomolec", komentując śmierć technika pokładowego Jaka-40 Remigiusza Musia. Rosyjska prasa podkreśla, że lotnik był jednym z najważniejszych świadków w śledztwie.

Rządowa "Rossijskaja Gazieta" określa go nawet jako "kluczowego świadka" tej tragedii. Dziennik przypomina, że "to on ostrzegł załogę Tu-154, wśród pasażerów którego był prezydent Lech Kaczyński, o trudnych warunkach pogodowych".

"Później technik utrzymywał, że załoga Tupolewa otrzymała zgodę na zejście do 50 metrów, jednak odczyt rozmów pilotów z rosyjskimi kontrolerami zaprzeczył tej wersji" - przekazuje "Rossijskaja Gazieta".

"Kluczowy" świadek

O śmierci młodszego chorążego sztabowego we wtorek piszą też wielkonakładowe dzienniki "Komsomolskaja Prawda" i "Moskowskij Komsomolec". Ta pierwsza podaje, że Remigiusz Muś "przez radiostację pokładową słuchał rozmów załogi z kontrolerem i dlatego wraz z pilotem Jaka-40 Arturem Wosztylem był kluczowym świadkiem w sprawie katastrofy Tu-154". Powołując się na Prokuraturę Okręgową w Warszawie "Komsomolskaja Prawda" informuje, że "na razie nie ma żadnych podstaw do podejrzeń, że z jego śmiercią mogą mieć związek osoby trzecie".

"Wszelako jego koledze Wosztylowi chcą teraz przydzielić ochronę. Szef polskiej komisji parlamentarnej badającej katastrofę i współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, Antoni Macierewicz, już zdążył oznajmić, że to, co się stało, nie jest dziełem przypadku" - wskazuje gazeta.

Zaciska się "pętla"? Natomiast "Moskowskij Komsomolec" wybija w tytule, że "W Polsce zaciśnięto smoleńską pętlę". W podtytule gazeta dodaje: "Czy komuś może zależeć na 'usunięciu' świadków katastrofy?".

"Moskowskij Komsomolec" konstatuje, że "wartość zeznań technika pokładowego polega na tym, iż twierdził, że kontroler zezwolił maszynie na zejście do 50 metrów. Natomiast oficjalna wersja zbudowana jest na tym, że kontroler takiej zgody nie dawał i że samolotowi polecono, aby z powodu gęstej mgły nie schodził poniżej 100 metrów".

"Znaczenie Musia jako świadka wzmacniał fakt, że losy nagrania, które miało utrwalić te rozmowy, są nieznane. Ponadto twierdził on, że słyszał dwa wybuchy przed katastrofą" - pisze gazeta, dodając, że "technik pokładowy faktycznie był jedynym punktem zaczepienia dla tych, którzy podważają oficjalną wersję tragedii".

"Moskowskij Komsomolec" zaznacza, że "policja na razie uważa samobójstwo Musia za priorytetową wersję".

Śmierć świadka Sekcja zwłok Remigiusza Musia wykazała, że popełnił on samobójstwo. - Nie stwierdzono obrażeń, które wskazywałyby na udział osób trzecich - poinformowała w poniedziałek stołeczna prokuratura. Zwłoki 42-letniego byłego technika pokładowego Jaka-40, który 10 kwietnia 2010 roku lądował w Smoleńsku, znalazła żona w piwnicy w bloku w Piasecznie, w którym mieszkali. Jak-40 wylądował w trudnych warunkach, około godziny przed katastrofą prezydenckiego samolotu. Na jego pokładzie było kilkunastu dziennikarzy mających relacjonować uroczystości rocznicowe w Katyniu.

Autor: mk\mtom\k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Raporty:
Pozostałe wiadomości