Rosjanie rozbili grupę produkującą zakazane sery

Rosyjscy urzędnicy masowo niszczą objętą embargiem żywność Shutterstock

Rosyjska policja zatrzymała sześć osób podejrzanych o udział w międzynarodowej grupie przestępczej, produkującej sery podpuszczkowe. Ich import do Rosji jest zakazany w odwecie za amerykańskie i unijne sankcje.

Według rosyjskiej policji grupa, która działała od marca, zarobiła na nielegalnej działalności ok. 2 mld rubli (30 mln dolarów).

Sery pochodzące z nielegalnej produkcji po naklejeniu podrobionych etykiet producentów trafiały do sieci supermarketów i hurtowni, głównie w Moskwie i w Petersburgu.

Portal rosyjskiej gazety "RBK" poinformował, że sery podpuszczkowe pochodziły z Iranu i Turcji.

"Trafiały do Rosji z Ukrainy i takich państw UE jak Litwa, Łotwa i Polska" - napisał portal rbc.ru.

470 ton produktów z podpuszczki

W trakcie śledztwa policja przeszukała 17 domów, magazynów oraz biur w rejonie Moskwy, w których znaleziono w nich 470 ton produktów z podpuszczki, maszyny do produkcji podrabianych etykiet oraz dokumenty, świadczące o nielegalnym procederze.

W ostatnich tygodniach - jak pisze agencja Associated Press - dochodzi do coraz częstszych przypadków nielegalnego importu żywności do Rosji oraz łamania nałożonego embarga.

Rosyjskie służby graniczne często zatrzymują duże ilości mięsa, serów, owoców, warzyw oraz innych produktów, których import jest zakazany.

Od 6 sierpnia obowiązuje dekret prezydenta Władimira Putina nakazujący niszczenie zatrzymywanej na granicy żywności objętej sankcjami.

Niszczenie żywności - w zamyśle Kremla - ma zniechęcić podmioty, które próbują ominąć embargo. Jednak społeczeństwo przyjęło tę decyzję krytycznie. Pod internetową petycją do Putina z żądaniem uchylenia dekretu i przekazywania przechwytywanej żywności najbardziej potrzebującym rodzinom podpisało się już ponad 320 tys. osób.

Zakaz importu żywności z UE

W sierpniu 2014 roku Moskwa wprowadziła zakaz importu żywności z państw Unii Europejskiej, a także z USA, Kanady, Australii i Norwegii, tj. krajów, które nałożyły na Rosję sankcje w związku z jej zaangażowaniem w konflikt na Ukrainie.

W ubiegłym tygodniu władze Rosji dodały do listy państw objętych embargiem spożywczym pięć krajów: Albanię, Czarnogórę, Liechtenstein i Islandię, a także Ukrainę, co do której decyzję na razie odroczono.

Autor: tas/ja / Źródło: PAP, Kommiersant

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock