Decyzja Trumpa ma związek z niedzielnymi wydarzeniami w Cieśninie Kerczeńskiej, gdzie rosyjskie okręty zaatakowały ukraińskie jednostki i przebywających na nich marynarzy. Kilku zostało rannych, wszyscy wzięci do niewoli.
Prezydent USA nazwał te działania Rosji agresją.
"Nadal chcemy rozmawiać o INF"
Rosyjska dyplomacja, jak pisze Reuters, jest jednak zdania, że do spotkania obu przywódców powinno dojść jak najszybciej, gdyż do omówienia jest sprawa traktatu INF, mówiącego o likwidacji arsenałów nuklearnych oraz rakiet pośredniego i średniego zasięgu. Kilka tygodni temu Donald Trump zapowiedział wycofanie USA z tego układu.
- Nadal chcemy rozmawiać o INF. To bardzo ważne. Potrzebujemy spotkania pełnowymiarowego, takiego jak w lipcu w Helsinkach - twierdzą źródła dyplomatyczne w Rosji, na które powołuje się Reuters.
Traktat INF został zawarty w 1987 roku przez prezydenta USA Ronalda Reagana i przywódcę ZSRR Michaiła Gorbaczowa. Przewiduje likwidację arsenałów nuklearnych rakiet pośredniego i średniego zasięgu, a także zabrania ich produkcji, przechowywania i stosowania.
Autor: asty/adso / Źródło: PAP