Rosjanie rozmontowują mistrale. Specjaliści są już we Francji

Francuzi zapłacą Rosjanom za mistrale. Mniej niż zapowiadano
Francuzi zapłacą Rosjanom za mistrale. Mniej niż zapowiadano
TVN24 BiS
Kontrakt na okręty anulowano pod naciskiem m.in. USA. Materiał wideo z 6 sierpniaTVN24 BiS

Grupa ekspertów z Rosji w niedzielę udała się do portu w Saint-Nazaire, gdzie cumują dwa okręty typu Mistral. W poniedziałek ma rozpocząć się demontaż rosyjskiego wyposażenia niesprzedanych Moskwie jednostek, poinformowała agencja TASS.

- Jak dotąd, wszystko przebiega zgodnie z planem - powiedział anonimowy informator z kręgów wojskowych, na którego powołuje się TASS. Grupa Rosjan odwiedziła Francję już na początku września, by uzgodnić porządek planowanych na okrętach prac.

Systemy kontroli, kierowania ogniem i lądowań

Demontaż rosyjskiego wyposażenia dwóch okrętów desantowych, których sprzedaży odmówiono Moskwie, ma być przeprowadzony przez Francuzów, ale pod nadzorem specjalistów z Rosji. - Uzgodnione zostały już kwestie odzyskania i transportu oprzyrządowania - poinformowało źródło cytowane przez TASS.

Wśród elementów wyposażenia okrętów, które zostaną usunięte, znajdują się wszystkie systemy kontrolne, w tym system prowadzenia ognia rakietowego, a także zestawy artyleryjskie oraz moduł kontroli lądowania śmigłowców.

Pierwszy mistral - Władywostok - miał zostać dostarczony Rosji w połowie listopada 2014 roku w ramach kontraktu podpisanego podczas prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego w czerwcu 2011 roku między Rosją a francuskim koncernem zbrojeniowym DCNS. Drugi okręt - Sewastopol - miał być dostarczony na jesieni 2015 roku.

Unieważniony kontrakt

Na początku września 2014 roku pod silnym naciskiem ze strony USA i innych sojuszników z NATO prezydent Francji Francois Hollande uzależnił dostawę okrętów do Rosji od uregulowania kryzysu na wschodniej Ukrainie.

Francja ma zwrócić Rosji 950 mln euro w związku z unieważnieniem kontraktu, ale będzie mogła sprzedać mistrale do innego kraju. Wśród potencjalnych nabywców wymienia się przede wszystkim Egipt i Arabię Saudyjską, a także Turcję, Kanadę, Indie, Australię i Singapur.

Autor: mm//rzw / Źródło: TASS, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Quoique