Świat

Rosjanie nie chcą innego prezydenta

Świat


Większość Rosjan chce, aby rządy Władimira Putina trwały. Z sondażu Interfaxu wynika, że ponad połowa zagłosowałaby na dotychczasowego prezydenta w najbliższych wyborach.

Rosjanie żałują, że Putin nie może zostać na trzecią kadencję. 60 proc. ankietowanych deklaruje, że zagłosowałoby na niego w najbliższych wyborach w 2008 roku. Wciąż więcej niż połowa - dokładnie 52 proc. - naszych wschodnich sąsiadów zagłosowałaby na Putina w 2012 roku.

Z badań wynika, że odsetek osób, które nie chcą, aby Putin rozstawał się z władzą wciąż rośnie. Na innego kandydata ma zamiar głosować co dziesiąty respondent, a jedna trzecia uzależnia swój wybór od okoliczności.

Choć rosyjska konstytucja stanowi, że prezydent tego kraju nie może sprawować urzędu dłużej niż przez dwie kadencje, pojawiły się spekulacje, że osoba, która zostanie wybrana na prezydenta w najbliższych wyborach ma to zmienić. Rosjanie liczą, że jeśli tak się stanie, Putin po czteroletniej przerwie będzie miał jeszcze ochotę na powrót na fotel prezydencki. Będzie miał wtedy niespełna 60 lat.

Źródło: PAP, APTN