Rosyjscy żołnierze rezerwy mają zakaz opuszczania miejsca zamieszkania

Autor:
mjz/kab
Źródło:
PAP

Oficerowie i żołnierze rezerwy, którzy nie otrzymali jeszcze wezwania mobilizacyjnego, mają zakaz opuszczania stałego miejsca zamieszkania bez zgody władz wojskowych - przekazała na swoim portalu ukraińska redakcja Radia Swoboda. Powołała się na rozkazy udostępnione przez Pawła Czikowa, adwokata zajmującego się obroną praw człowieka.

Radio Swoboda opublikowało rozkazy komendantów wojskowych obwodu samarskiego i Republiki Dagestanu, udostępnione przez Pawła Czikowa, adwokata, szefa organizacji Agora, zajmującej się obroną praw człowieka. Wynika z nich, że wszyscy żołnierze rezerwy - od szeregowych do oficerów, zarówno w wojskach lądowych, jak i morskich, którzy nie otrzymali jeszcze karty mobilizacyjnej, nie mogą opuszczać miejsca zamieszkania bez zgody wojskowej komisji uzupełnień.

"Długofalowo ryzykowne dla reżimu". Ekspert OSW o mobilizacji w Rosji

Z dokumentami i rzeczami osobistymi

W rozkazie, który publikuje redakcja Radia Swoboda, jest również mowa o tym, że ci rezerwiści, którzy otrzymają wezwanie, mają stawić się w określonym miejscu i czasie z dokumentami i rzeczami osobistymi. Pracodawcy niezależnie od formy organizacyjnej zobowiązani zostali do zapewnienia stawiennictwa wezwanych oraz zwolnienie ich z obowiązku pracy czy służby i wypłatę należnego wynagrodzenia.

Ponadto obywatele i osoby prawne mogą być zobowiązane do oddania środków transportu na potrzeby armii.

Radio Swoboda informuje, że podobny rozkaz wydano w obwodzie kurskim, ale nie udało się potwierdzić autentyczności dokumentów opublikowanych przez Czikowa.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości