Świat

Rosja: wybory na Ukrainie pogłębią antagonizmy

Świat

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Wiceszef MSZ Rosji oświadczył we wtorek, że wybory prezydenckie na Ukrainie pogorszą jej sytuację polityczną, jeśli nie będzie realizowana "mapa drogowa" rozwiązywania kryzysu i nie przerwie się działań bojowych w południowo-wschodnich regionach kraju.

- Bez spełnienia tych warunków wybory mogą tylko pogłębić antagonizmy na Ukrainie - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rosji Grigorij Karasin w trakcie spotkania z ambasadorem Wielkiej Brytanii w Moskwie Timem Barrowem. Według rosyjskiego MSZ, do spotkania dyplomatów doszło z inicjatywy brytyjskiego ambasadora. Wybory prezydenckie na Ukrainie odbędą się w najbliższą niedzielę.

Rosjanie "zaniepokojeni"

W trakcie spotkania Karasina z Barrowem "strona rosyjska wyraziła zaniepokojenie z powodu trwającej na południowym wschodzie Ukrainy operacji siłowej, która blokuje jakiekolwiek rzeczywiste kroki na rzecz deeskalacji sytuacji w kraju. Podkreślono konieczność szerokiego ogólnoukraińskiego dialogu w sprawie reformy konstytucyjnej zgodnie z postanowieniami deklaracji genewskiej z 17 kwietnia i przedstawionej przez szwajcarskie przewodnictwo Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie tzw. mapy drogowej" - poinformował rosyjski resort dyplomacji. Według MSZ Rosji "bez realizacji tych uzgodnień i natychmiastowego przerwania działań bojowych pododdziałów wojska w regionach południowo-wschodnich wyznaczone na 25 maja wybory mogą tylko pogłębić antagonizmy w państwie".

Konferencja genewska

17 kwietnia w Genewie szefowie dyplomacji Rosji, Ukrainy, USA i UE podpisali porozumienie, w którym zobowiązali się do działań na rzecz deeskalacji ukraińskiego kryzysu. Dotychczas nie odnotowano jednak żadnych postępów w tej sprawie.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kło / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: