TVN24 | Świat

"Specjalne życzenia urodzinowe ze strony Kremla" dla Nawalnego. Putin złożył podpis

TVN24 | Świat

Autor:
tas//rzw
Źródło:
Reuters, RIA Nowosti, RBK

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę, która zabrania osobom zaangażowanym w działalność "ekstremistycznych" organizacji kandydowania w jakichkolwiek wyborach. Przepisy uderzą w sojuszników opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, którzy zostaną wykluczeni z udziału w tegorocznych wyborach do parlamentu – komentuje Agencja Reutera.

Reuters zwraca uwagę, że Władimir Putin popisał ustawę na kilka dni przed posiedzeniem sądu (zaplanowanym na 9 czerwca), który ma wydać wyrok w sprawie zdelegalizowania Fundacji Walki z Korupcją Aleksieja Nawalnego, a także ruchu społecznego Sztaby Nawalnego ze względu na ich rzekomą działalność "ekstremistyczną".

Przywódcy i założyciele struktur terrorystycznych i ekstremistycznych nie będą mogli być wybierani przez pięć lat od dnia wejścia w życie postanowienia sądu o zakazie lub likwidacji takich organizacji, a pracownicy oraz osoby, których zaangażowanie w ich działalność zostało ustalone przez sąd - przez trzy lata – podała w piątkowej depeszy rosyjska agencja RIA Nowosti.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Podpisanie ustawy przez Putina zbiega się z 45. urodzinami Nawalnego"

Ustawa uniemożliwi prowadzenie kampanii przed wyborami do parlamentu przez niektórych sojuszników Nawalnego, w tym prawniczkę Fundacji Walki z Korupcją Lubow Sobol, ściganą w związku z akcjami protestacyjnymi na rzecz poparcia opozycjonisty.

"Podpisanie ustawy przez Putina zbiega się z 45. urodzinami Nawalnego (4 czerwca), które obchodzi za kratkami, odsiadując 2,5-letni wyrok pod zarzutem rzekomej defraudacji" – przekazała Agencja Reutera. Cytuje współpracowników aktywisty i blogera, którzy twierdzą, że zarzuty dotyczące ekstremizmu są "próbą osłabienia opozycji podczas wrześniowych wyborów parlamentarnych". Zespół Nawalnego przekazał, że ustawa to "specjalne życzenia urodzinowe ze strony Kremla".

Wniosek prokuratury

Moskiewska prokuratura złożyła w kwietniu wniosek w sprawie uznania Fundacji Walki z Korupcją Aleksieja Nawalnego, Fundacji Obrony Praw Obywateli, a także ruchu społecznego Sztaby Nawalnego za organizacje ekstremistyczne. Uzasadniała, że organizacje Nawalnego "pod pozorem liberalnych haseł pracują nad stworzeniem warunków do destabilizacji sytuacji społeczno-politycznej w Rosji".

Autorami projektu ustawy, podpisanej przez Putina, byli członkowie komisji do zbadania "ingerencji obcych państw" w sprawy wewnętrzne Rosji. Duma Państwowa (niższa izba parlamentu) w trzecim i ostatnim czytaniu przyjęła przepisy 26 maja, później zostały one zatwierdzone przez Radę Federacji. Na spotkaniu grupy roboczej senatorowie stwierdzili, że ustawa pomoże "odciąć od wyborów wrogów Rosji, działających na rozkaz z zagranicy" - podał portal RBK.

Autor:tas//rzw

Źródło: Reuters, RIA Nowosti, RBK