Rosja: Waszyngton celuje w Moskwę

Aktualizacja:
Rosyjscy deputowani w ostrych słowach krytykują podpisanie porozumienie między Polską i USA w sprawie rozmieszczenie elementów tarczy antyrakietowej nad Wisłą.A rosyjska Komisja Bezpieczeństwa ostrzega: - Przy niemądrym planowaniu stosunków międzynarodowych takie obiekty przekształcają kraj w cel w wypadku poważnego konfliktu. (TVN24)
Andrzej Zaucha, korespondent Faktów z Moskwy, o reakcji Rosjisxc.hu, mdaa.org

- Rozmieszczenie amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce jest wymierzone w Rosję - mówi rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew, a wraz z nim rosyjscy dyplomaci. Sztab generalny armii oskarża Waszyngton o pogarszanie stosunków z Rosją. W ostrych słowach podpisanie porozumienie między Polską i USA w sprawie rozmieszczenie elementów tarczy antyrakietowej nad Wisłą krytykują również deputowani do Dumy.

- Ta decyzja wyraźnie pokazuje wszystko, o czym ostatnio mówiliśmy - powiedział prezydent po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Rosyjski prezydent podkreślił też, że wybrano odpowiedni moment do podpisania umowy. - Jest to smutne dla Europy. Nie wnosi niezbędnego spokoju - dodał.

Co oczywiste, prezydenta w krytyce amerykańskiej tarczy wspierają wszyscy rosyjscy politycy.

Decyzja nieprzypadkowa

- Fakt, że podpisano je w okresie bardzo trudnego kryzysu w stosunkach między Rosją i Stanami Zjednoczonymi związanego z sytuacją w Gruzji, pokazuje, że oczywiście tarcza antyrakietowa nie zostanie rozmieszczona przeciwko Iranowi, tylko

Fakt, że podpisano je w okresie bardzo trudnego kryzysu w stosunkach między Rosją i Stanami Zjednoczonymi związanego z sytuacją w Gruzji, pokazuje, że oczywiście tarcza antyrakietowa nie zostanie rozmieszczona przeciwko Iranowi, tylko przeciwko strategicznemu potencjałowi Rosji" Dmitrij Rogozin

Rosyjski sztab generalny stwierdził zaś, że podpisanie umowy o tarczy pogarsza stosunki Moskwy z Waszyngtonem.

Straszą Białorusią

Rosyjskie radio Echo Moskwy przytoczyło również wypowiedź ambasadora Federacji Rosyjskiej w Mińsku Aleksandra Surikowa, który oznajmił tam, że Białoruś może wziąć udział w kontrposunięciach na instalację tarczy USA w Polsce.

Natomiast rosyjska Komisja Bezpieczeństwa ostrzega: Przy niemądrym planowaniu stosunków międzynarodowych takie obiekty (jak tarcza antyrakietowa - red.) przekształcają kraj w cel w wypadku poważnego konfliktu.

Urażona Duma

Deputowani do Dumy Państwowej uważają, że rozmieszczenie elementów tarczy w Polsce wywoła napięcie w Europie i pogłębi podziały na Starym Kontynencie. - Wiodące kraje europejskie będą niezadowolone, a Rosja zmuszona będzie adekwatnie reagować - oświadczył wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Andriej Klimow.

Według niego, umieszczenie systemu w Polsce jest zagrożeniem dla Rosji. Klimow przypomniał, że Moskwa zapowiedziała już, że jeśli zostanie on poczyniony, to Rosja będzie reagować.

Wiodące kraje europejskie będą niezadowolone, a Rosja zmuszona będzie adekwatnie reagować. wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Andriej Klimow

Podzielimy Europę

Z kolei wiceprzewodniczący parlamentarnej Komisji Bezpieczeństwa Giennadij Gudkow ocenił, że porozumienie między Polską i USA w sprawie tarczy pogłębi podział w Europie. Jego zdaniem z jednej strony staną kraje, które są gotowe bronić interesów USA, a z drugiej te, które nie widzą się w roli wykonawców amerykańskiej polityki na Starym Kontynencie.

Polska będzie celem

- Podpisane porozumienie, które militaryzuje środek Europy, jednoznacznie pogłębi rozbieżności w Europie, gdyż Europa zaczyna odgrywać coraz bardziej samodzielną rolę w polityce - zauważył Gudkow.

Podpisane porozumienie, które militaryzuje środek Europy, jednoznacznie pogłębi rozbieżności w Europie, gdyż Europa zaczyna odgrywać coraz bardziej samodzielną rolę w polityce. wiceszef Komisji Bezpieczeństwa Giennadij Gudkow

Tarcza bez wpływu na decyzję Ławrowa

Mimo ostrych słów, jakie padają z Moskwy Andrzej Zaucha, korespondent Faktów TVN w Moskwie, dementuje informacje, jakoby odwołanie wrześniowej wizyty szefa rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow w Polsce miało związek z sukcesem negocjacji między Polską a USA. W czwartek szef polskiego MSZ Radosław Sikorski zapewnił, że informację o odwołaniu wizyty Ławrowa otrzymał dużo wcześniej, a decyzja była związana z sytuacją w Gruzji.

(CZYTAJ WIĘCEJ)

Gazety "bez komentarza"

Rosyjska piątkowa prasa nie poświęciła uwagi porozumieniu między Polską a USA w sprawie instalacji antyrakietowej. Jak tłumaczy Andrzej Zaucha informacje o sukcesie negocjacji dotarły do Moskwy po prostu za późno.

(UMOWA WS. TARCZY PARAFOWANA - CZYTAJ WIĘCEJ)

ZOBACZ, CO POLSCE DADZĄ PATRIOTY

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu, mdaa.org