WHO obawia się epidemii cholery między innymi w Mariupolu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Analityczka PISM: o ewakuowanych z Azowstalu: obawiam się, że strona rosyjska będzie ich przetrzymywać
Analityczka PISM: o ewakuowanych z Azowstalu: obawiam się, że strona rosyjska będzie ich przetrzymywaćTVN24
wideo 2/7
Analityczka PISM: o ewakuowanych z Azowstalu: obawiam się, że strona rosyjska będzie ich przetrzymywaćTVN24

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przygotowuje się na potencjalną epidemię cholery na niektórych ukraińskich terytoriach, zwłaszcza w Mariupolu, gdzie wiele instalacji komunalnych zostało uszkodzonych w wyniku rosyjskich ataków - poinformowała szefowa WHO na Ukrainie Dorit Nitzan. Wcześniej informowano, że co najmniej siedem autobusów z ukraińskimi wojskowymi pod eskortą prorosyjskich bojowników wyjechało z kombinatu Azowstal w tym mieście. Relacja na żywo w tvn24.pl.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:23

    Kanada zakaże wjazdu na swoje terytorium ponad tysiącowi osób odpowiedzialnych za wojnę na Ukrainie, w tym prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. Projekt ustawy został złożony w parlamencie we wtorek i jest już po pierwszym czytaniu.

    "Wobec brutalnego ataku ze strony reżimu Putina, Kanada stoi po stronie Ukrainy – pociągniemy Rosję do odpowiedzialności za jej zbrodnie. Dlatego właśnie ogłosiliśmy, że wprowadzamy zakaz wjazdu do Kanady dla ok. tysiąca Rosjan, w tym dla Putina i jego wspólników" - napisał we wtorek na Twitterze minister bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino.

  • 4:04

    Administracja USA omawia z rządami sojuszniczymi możliwe sposoby eksportu zboża przygotowanego na eksport z Ukrainy, aby zapobiec kryzysowi żywnościowemu spowodowanemu agresją rosyjską, poinformowało CNN opierając się na anonimowych źródłach w amerykańskiej i europejskiej dyplomacji.

    "Stany Zjednoczone ściśle współpracują ze swoimi sojusznikami w celu znalezienia tras eksportu krytycznych dostaw zboża z Ukrainy" – informuje CNN. Zauważa, że jest to trudna sprawa, dlatego też administracja USA wraz z międzynarodowymi partnerami analizuje "szeroki wachlarz możliwości bezpiecznego eksportu żywności koleją, morzem i powietrzem".

  • 3:14

    Na przełomie czerwca i lipca ukraińskie wojsko może kontratakować na wszystkich frontach - powiedział w ukraińskiej telewizji Rostisław Smirnow, doradca ministra spraw wewnętrznych, informuje korespondent Ukrinform. - Musimy zrozumieć, że w niedalekiej przyszłości przejdziemy do kontrataku na wszystkich frontach - powiedział Smirnow.

    Jego zdaniem, obecnie głównym celem strategicznym jest zadanie jak największych strat wrogowi: "Musimy zrozumieć, że mamy rezerwy ludzkie, otrzymujemy sprzęt, badamy inny sprzęt, a tego nie ma w Rosji. A jeśli będziemy postępować zgodnie z tą strategią, wkrótce zaczniemy znacząco dominować, ponieważ my się wzmacniamy, a oni nie".

  • 1:59

    Bułgaria ma wystarczające możliwości napraw ukraińskiego sprzętu wojskowego, więc oczekiwania Kijowa w tym zakresie są realistyczne - poinformowało ministerstwo obrony tego kraju, przekazuje Ukrinform. - Oczekiwania Ukrainy są realistyczne, a Bułgaria ma wystarczające możliwości pomocy – powiedział bułgarski minister obrony Dragomir Zakow.

    Jak informował Ukrinform na początku maja, bułgarski parlament przyjął ustawę o udzieleniu Ukrainie pomocy humanitarnej, finansowej i wojskowo-technicznej, w tym zapewniającą naprawy ukraińskiego sprzętu wojskowego w przedsiębiorstwach obronnych kraju.

  • 1:08

    Dziesiątki tysięcy Ukraińców jest przetrzymywanych w obozach na terenie Federacji Rosyjskiej utworzonych na wzór nazistowski, powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia na Festiwalu Filmowym w Cannes, donosi korespondent Ukrinform.

    - Ponad 500 tysięcy Ukraińców zostało deportowanych siłą do Rosji, a dziesiątki tysięcy przebywają w rosyjskich obozach wzorowanych na obozach nazistowskich. Nikt nie wie, ile osób tam przeżyje, ale każdy wie, kto jest winny – powiedział prezydent Ukrainy.

    Podczas uroczystości w Grand Theatre Lumiere połączono się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim



    Zaznaczył, że nie ma tygodnia, aby na terenach ukraińskich zajętych przez wojska rosyjskie lub nadal okupowanych nie odnajdywano masowych grobów zabitych i torturowanych osób. Zełenski powiedział uczestnikom festiwalu, że podczas rosyjskiej inwazji zginęło 229 dzieci.

    Zełenski zaapelował do filmowców, by nie pozostawali obojętni wobec wojny, wspomniał o związku kina z rzeczywistością, przywołując m.in. filmy "Czas apokalipsy" Francisa Forda Coppoli oraz "Dyktator" Charliego Chaplina. - Potrzebujemy nowego Chaplina, który pokaże, że kino naszych czasów nie jest nieme - powiedział. Jego przemówienie w Theatre Claude Debussy uhonorowano owacją na stojąco.

  • 0:42

    Rosyjskie wojska pod Mariupolem

    Rosyjskie wojska pod Mariupolem

    Rosyjskie wojska pod Mariupolem

  • 0:03

    Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka poinformowało we wtorek, że do 15 maja od rozpoczęcia wojny Rosji z Ukrainą 24 lutego zginęło 3668 cywilów, a 3896 zostało rannych.

    "Rzeczywiste liczby są znacznie wyższe, ponieważ informacje z niektórych miejsc, w których toczyły się intensywne walki, są opóźnione, a wiele raportów wciąż czeka na potwierdzenie" – czytamy w oświadczeniu Biura.

    Według doniesień, większość zgonów lub obrażeń cywilów spowodowało użycie urządzeń wybuchowych o dużym obszarze uszkodzeń, w tym ciężkiej artylerii i prowadnic rakietowych, a także bomb podczas nalotów.

    Według danych ONZ zginęło 1353 mężczyzn, 897 kobiet, 94 chłopców i 82 dziewczynki, a płeć niektórych dzieci i dorosłych nie została jeszcze ustalona. Wśród 3896 rannych było 100 chłopców i 91 dziewcząt oraz 167 dzieci, których płeć nie została jeszcze ustalona.

  • 23:47

    Komisja Europejska planuje stworzenie międzynarodowego programu pomocy do odbudowy zniszczeń wojennych Ukrainy, powiązanego z reformami. "Wojna w Ukrainie trwa, ale UE już planuje odbudowę" – pisze portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung" (SZ), który dotarł do 8-stronicowego projektu KE. Wg dokumentu, odbudowa mogłaby zająć nawet „ponad dekadę”.

    Strategiczny projekt "Odbudowa Ukrainy" omawia, w jaki sposób naprawa zniszczeń wojennych mogłaby być finansowana po zawarciu porozumienia pokojowego.

    Według tego projektu, fundusze dla Ukrainy, pochodzące od państw członkowskich UE i partnerów międzynarodowych, miałyby być "powiązane z surowymi warunkami, takimi jak walka z korupcją i reformami rządu ukraińskiego". "Takie reformy powinny zbliżyć Ukrainę do Unii Europejskiej, do której Ukraina aspiruje" – wyjaśnia SZ.

    Odbudowa miałaby odbywać się wg zasady "buduj lepiej, niż było", co oznacza, że nowa infrastruktura i domy powinny być projektowane w sposób nowoczesny, przyjazny dla klimatu.

  • 22:55

    Od początku wojny w Ukrainie ogromnie wzrosło zainteresowanie Niemców Bundeswehrą: więcej osób szuka informacji w internecie o armii i jej misjach, podwoiła się też liczba chętnych do służby – pisze portal dziennika "Merkur".

  • 22:38

    Inwazja Rosji na Ukrainę, konsekwencje wojny, działania dla powstrzymania rosyjskiej agresji oraz potrzeba unijnej jedności i solidarności w tym względzie, a także szósty pakiet sankcji UE wobec Rosji - były wśród tematów spotkania marszałek Sejmu Elżbiety Witek i prezydent Węgier Katalin Novak.

  • 22:31

    Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow uważa, że Rosja przygotowuje się do długiej wojny, gromadząc zasoby i budując fortyfikacje obronne na okupowanych terytoriach. Swoje wnioski szef resortu przedstawił we wtorek podczas zdalnego wystąpienia w Radzie do Spraw Zagranicznych UE w formacie obronność. - Według wielu wskazań Rosja przygotowuje się do długotrwałej operacji wojskowej. Wojna wkracza w przewlekłą fazę - mówił Reznikow. - Każdy dzień wojny przynosi straty wśród naszych wojskowych i wielkie cierpienie ludności cywilnej. Zwłaszcza na terenach czasowo okupowanych przez Rosję. Cały świat widział, co wydarzyło się w Buczy. Te same wydarzenia mają teraz miejsce wszędzie tam, gdzie stacjonują wojska rosyjskie. Nasi ludzie są porywani, torturowani, zabijani - dodał. Minister podkreślił, że wojna niszczy ukraińską gospodarkę oraz grozi światowym kryzysem żywnościowym i migracyjnym. - Mając to na uwadze, chcemy jak najszybciej pokonać wroga i wyzwolić nasze terytoria. Nie pozwólcie Rosji przedłużać konfliktu - apelował. - Dlatego jesteśmy bardzo zainteresowani otrzymywaniem pomocy międzynarodowej, kupowaniem broni w jak najkrótszym czasie i w odpowiednich ilościach. Potrzebujemy czołgów, pojazdów opancerzonych, broni dalekiego zasięgu (wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, ciężka artyleria, samoloty, pociski). Chcemy ratować życie naszych ludzi - wyliczał.

    Reznikow dodał, że według ukraińskiego wywiadu Rosja używa obecnie przeciwko Ukrainie 167 tys. żołnierzy. 91 batalionowych grup taktycznych zostało rozmieszczonych bezpośrednio na polu bitwy, a kolejne 55 Rosjanie mogą rozmieścić z rezerw.

  • 22:23

    Niemcy udzielą Ukrainie pożyczki w wysokości 150 mln euro - poinformował ukraiński premier Denys Szmyhal. Dodał, że stosowna uchwała w sprawie pozyskania tych środków została podjęta na posiedzeniu rządu w Kijowie. - Ukraina otrzyma dodatkowe 150 mln euro wsparcia finansowego z Niemiec, co zwiększa łączną kwotę takiego wsparcia z Niemiec do 300 mln euro. Te środki zostaną natychmiast wykorzystane na wsparcie naszych obywateli i odbudowę infrastruktury krytycznej – powiedział Szmyhal, cytowany przez agencję Ukrinform. Zaznaczył, że pożyczka udzielona będzie na okres 15 lat, z zastrzeżeniem odroczenia pierwszej spłaty o 5 lat od dnia zawarcia umowy. Według Szmyhala wsparcie finansowe międzynarodowych partnerów Ukrainy przekroczyło już od 24 lutego 5 miliardów dolarów. Premier zwrócił również uwagę, że w ostatnich tygodniach rząd w Kijowie zgodził się na zaciągnięcie pożyczki od rządu Japonii w wysokości 100 mln dolarów oraz wsparcie finansowe Banku Światowego w wysokości 1,5 mld dolarów

  • 22:11

    Wojska rosyjskie próbują przełamać ukraińską linię obrony pod Popasną i Siewierodonieckiem w obwodzie ługańskim – poinformował wieczorem szef władz obwodu Serhij Hajdaj. Powiadomił także, że trwają silne ostrzały celów cywilnych. - Rosyjska armia po prostu +wypala+ miejscowości w rejonie hromady hirskiej – powiedział Hajdaj w nagraniu opublikowanym w Telegramie. Pomimo ostrzałów przy trasie Lisiczańsk-Bachmut władze kontynuują ryzykowną ewakuację mieszkańców. Według informacji przekazanej przez szefa administracji obwodowej siły rosyjskie kontynuują ściąganie do regionu sprzętu, a w zajętych miejscowościach rozmieścili wyrzutnie rakietowe Pancyr.

  • 22:05

    Rosjanie we wtorek siedmiokrotnie ostrzelali terytoria przy granicy w obwodzie sumskim, dwa razy – w obwodzie czernihowskim – poinformowała straż graniczna Ukrainy. Ostrzeliwany był rejon szostkiński w obwodzie sumskim i rejon horodniański w obwodzie czernihowskim. Według straży granicznej Rosjanie w dwóch przypadkach prowadzili także ostrzał swojego terytorium.

  • 22:04

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przygotowuje się na potencjalną epidemię cholery na niektórych ukraińskich terytoriach, zwłaszcza w Mariupolu, gdzie wiele instalacji komunalnych zostało uszkodzonych w wyniku rosyjskich ataków - poinformowała we wtorek szefowa WHO na Ukrainie Dorit Nitzan. - Wiele rur jest uszkodzonych, otrzymujemy informacje od naszych współpracowników, organizacji pozarządowych, które pracują dzień i noc, że na ulicach jest bagno, ścieki i woda pitna są zmieszane – powiedziała. Nitzan zapewniła, że przygotowywane są już zestawy medyczne przeciw cholerze oraz szczepionki przeciwko tej chorobie. Zaniepokojenie wyraził także dyrektor WHO na Europę Hans Kluge, który powiedział, że w bazie operacyjnej WHO pod Dnieprem rozpoczęła się już produkcja szczepionek przeciwko cholerze.

  • 21:25

    Na nadzwyczajnym posiedzeniu we wtorek rząd Czech zdecydował o wystąpieniu do parlamentu o przedłużenie o 30 dni regulacji wyjątkowej, związanej z napływem uchodźców z Ukrainy. Przedłużenie jest potrzebne przede wszystkim, aby kwaterować ludzi, także w miejscach, w których normalne przepisy na to nie pozwalają.

  • 20:58

    Azowstal, część żołnierzy ewakuowana. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i Mykoła Kniażycki komentują

  • 20:07

    Departament Stanu USA poinformował we wtorek, że uruchomił Obserwatorium Konfliktu - program śledzenia zbrodni wojennych i aktów przemocy popełnianych przez rosyjskie siły na Ukrainie, który pozwoli wymierzyć Rosji sprawiedliwość.

  • 19:29

    Rosjanie zmuszają mieszkańców położonego na południu Ukrainy obwodu chersońskiego do organizowania wypoczynku dla rosyjskich żołnierzy - poinformowała ukraińska Rzecznik Praw Człowieka Ludmyła Denisowa.

    Rosyjscy okupanci pod lufami karabinów organizują sezon turystyczny na Mierzei Arabackiej w obwodzie chersońskim - napisała Denisowa

  • 18:36

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że "odbył długą i ważną" rozmowę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w sprawie wojny, dostaw broni i paliw dla Kijowa oraz eksportu ukraińskich produktów rolnych - relacjonuje agencja Reutera.

  • 18:30

    Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała kolejną przechwyconą rozmowę rosyjskiego żołnierza. Wojskowy opowiada, jak w obwodzie charkowskim jego oddział ostrzeliwał we wsi domy, samochody, odciął ucho jeńcowi, chociaż mógł "puścić kulkę w łeb lub poćwiartować BTR-em".

    - Dzisiaj tak nieźle popracowaliśmy, wieś otoczyliśmy z trzech stron i nap*****liśmy - opowiada żołnierz w rozmowie z ojcem. - Po prostu rozwalaliśmy domy w p***u, strzelaliśmy w domy, samochody. Wszystko rozp******iśmy - z czołgów, BTR-ów (transporterów opancerzonych) - relacjonuje z dumą młody człowiek.


    - Wzięliśmy dwóch jeńców, zabraliśmy im AK-47 i karabin; jednemu ucho odcięliśmy - dodaje. Na pytanie: "po co?" żołnierz odpowiada, że jeniec "nie chciał mówić".

    - To i tak dobrze, że mu kulki w łeb nie wypuściliśmy, albo nie poćwiartowaliśmy BTR-em - wyjaśnia. Jak dodaje, mogliby jeszcze "zrobić z niego durszlaczek" albo odrąbać palec.

  • 17:44

    Co najmniej siedem autobusów z ukraińskimi wojskowymi pod eskortą prorosyjskich bojowników wyjechało z terenu kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu - powiadomiła we wtorek po południu agencja Reutera, powołując się na świadka.

    Niektórzy z ukraińskich wojskowych nie wyglądają na rannych - ocenił rozmówca agencji.

  • 17:27

    - Rosja stawiała sobie cel - zajęcie całych obwodów donieckiego i ługańskiego. Tak więc, na chwilę obecną, pomimo zaciętych walk, pomimo ostrzałów na całej linii frontu, armia rosyjska nie może osiągnąć nawet tego celu - oświadczyła wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar.

  • 17:13

    Jaką postawę prezentują Litwa, Łotwa i Estonia wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę? Bartosz Chmielewski z Ośrodka Studiów Wschodnich mówił w TVN24, że "politycy w Tallinnie, Rydze czy Wilnie nie widzą ani nie mówią o budowie sojuszu w innej konfiguracji niż NATO". - Obserwując politykę państw bałtyckich, obserwując ich postawę wobec Rosji, widzimy, że ona w większości była jednoznacznie krytyczna wobec Rosji i dzisiaj widzimy, że te państwa mogą mówić swoim zachodnim partnerom "A nie mówiliśmy? Mieliśmy rację" - dodał.

    Bartosz Chmielewski o postawie Litwy, Łotwy i Estonii wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę

  • 15:59

    Okolice Charkowa. Ukraińska armata 2S7 Pion

  • 15:49

    Służba Bezpieczeństwa Ukrainy unieszkodliwiła siatkę agenturalną, działającą na terenie Mikołajowa i okolic - poinformował portal unian.net. Mikołajów to ważny port i ośrodek przemysłu stoczniowego na południu Ukrainy.

  • 15:42

    Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan poinformował, że MTK wysłał na Ukrainę 42 ekspertów, którzy będą badać zbrodnie popełnione tam przez Rosjan. Dodał, że to największa taka misja wysłana kiedykolwiek przez Trybunał.

    2 marca MTK wszczął śledztwo w sprawie "zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości lub ludobójstwa" popełnionych na Ukrainie.

    Trybunał ma uprawnienia do rozpoznawania przypadków zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych na terytorium ponad 120 krajów, które przyjęły ustanawiający ten sąd Statut Rzymski. W 2016 roku ze Statutu Rzymskiego wycofała się Rosja. Ukraina również nie jest stroną tej umowy, jednak dwukrotnie zadeklarowała, że zaakceptuje jurysdykcję MTK w odniesieniu do zbrodni popełnionych na jej terytorium, jeśli Trybunał zdecyduje się je zbadać.

  • 15:29

    Ratowanie żołnierzy z Azowstalu się nie zakończyło. Będziemy kontynuować tę operację, dopóki nie trafią oni na terytorium kontrolowane przez Ukrainę - zapowiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Dodała, że dzięki obronie Mariupola udało się ukraińskim wojskom utrzymać inne regiony.

  • 15:17

    Rosyjski niezależny portal Meduza dotarł do mieszkańców oblężonego Mariupola, którzy nie byli w stanie ewakuować się na tereny kontrolowane przez Ukraińców i ostatecznie znaleźli się w Rosji. Najpierw wyjechali do Taganrogu w obwodzie rostowskim, a stamtąd trafili na Daleki Wschód, gdzie obiecano im łatwy dostęp do mieszkań, pieniądze na zagospodarowanie się i pracę. Uchodźcy relacjonowali dziennikarzom, że pozostało to jedynie w sferze obietnic.

    Rosja. Portal Meduza. Reportaż o mieszkańcach Mariupola, którzy trafili do Rosji, na Daleki Wschód

  • 14:14

    Trwają walki z rosyjskimi wojskami, które próbują sforsować granicę z Ukrainą i wedrzeć się do obwodu sumskiego na północy kraju - poinformował szef władz tego regionu Dmytro Żywycki. Sumszczyzna jest też od rana ostrzeliwana przez siły wroga, atakujące z terytorium Rosji - dodał.

    "Walki toczą się na północy rejonu (powiatu) szostkińskiego. Rosjanie podjęli próbę przedarcia się do obwodu sumskiego w okolicach miejscowości Seredyna-Buda" - napisał Żywycki.

  • 13:44

    Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak oświadczył, że negocjacje z Rosją zostały zawieszone, ponieważ rosyjskie kierownictwo polityczno-wojskowe nie bierze pod uwagę zmian sytuacji na froncie, które miały miejsce od początku wojny. - Negocjacje zależą od tego, jak rozwija się sytuacja na Ukrainie. Od początku wojny zmieniła się ona istotnie - powiedział.

  • 13:25

    Zidentyfikowaliśmy już 1140 rosyjskich zbrodniarzy wojennych działających w obwodzie kijowskim - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

    SBU zadeklarowała, że "Ukraina zrobi wszystko, by postawić przed sądem wszystkich zbrodniarzy wojennych".

  • 13:15

    Od początku wojny z Rosją na Ukrainie przeprowadzono trzy fazy amnestii, podczas których uwolniono z zakładów karnych i wysłano na front 363 osoby - poinformował ukraiński minister sprawiedliwości Denys Maluska.

    - Przed podjęciem decyzji o uwolnieniu miała miejsce długotrwała procedura oceny tych osób. Wypuściliśmy tylko osadzonych, którzy nie stanowili zagrożenia dla społeczeństwa i faktycznie wzięli później udział w obronie ojczyzny. (...) Amnestia dotyczyła więźniów kończących okres odbywania kary. Po zakończeniu wojny te osoby nie wrócą do zakładów karnych; nie ma takiej potrzeby, ponieważ jasno i wyraźnie udowodnili, że nie są już niebezpieczni - powiedział minister.

  • 13:10

    Opór obrońców Mariupola, którzy przez 82 dni powstrzymywali wojska rosyjskie, zmienił bieg wojny - powiedział doradca szefa gabinetu prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

    Z Azowstalu ewakuowano ponad 260 ukraińskich żołnierzy

  • 12:49

    Podsumowując przebieg minionej nocy w regionach Ukrainy portal Ukrainska Prawda podaje, że celem pocisku wystrzelonego na obwód lwowski był obiekt wojskowy w rejonie (powiecie) jaworowskim. Nikt nie zginął. Siły obrony przeciwlotniczej poinformowały o uszkodzeniach infrastruktury kolejowej. Obrona strąciła trzy rosyjskie pociski manewrujące.

    W obwodzie ługańskim nastąpiły dwa potężne ataki lotnicze. Nie milkły ostrzały artyleryjskie. W Siewierodoniecku uszkodzone są dwa budynki szpitala, cztery bloki wielopiętrowe i dwa obiekty komercyjne. Około 10 osób zginęło, trzy są ranne. Cztery budynki zniszczone zostały w Rubiżnem, dwa - w Lisiczańsku.

    W obwodzie donieckim w masowych ostrzałach na linii frontu zginęło w ciągu minionej doby 8 osób, a sześć zostało rannych. W ciągu doby uszkodzone zostały w obwodzie 32 budynki mieszkalne, szkoła i 9 obiektów przemysłowych.

    W obwodzie czernihowskim, na północ od Kijowa, wojska rosyjskie o godz. 5 rano ostrzelały wieś Desna. Zginęło 8 osób, a 11 zostało rannych.

    W obwodzie sumskim celem ostrzałów było miasto Ochtyrka. Pociski spadły na przedszkole, bloki i domy mieszkalne. Co najmniej trzy osoby zostały ranne.

  • 12:07

    Osiem osób zginęło, a 11 zostało rannych we wtorek w rosyjskim ostrzale wsi Desna w obwodzie czernihowskim, leżącym na północ od Kijowa - podała ukraińska agencja UNIAN powołując się na służby ratownicze.

    Wcześniej we wtorek szef władz obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus oświadczył, że ostrzał Desny spowodował wiele ofiar, ale nie podał dokładnych danych. Ostrzał nastąpił o godz. 5 rano we wtorek (godz. 4 w Polsce).

  • 12:02

    Władze Rosji karzą dowódców wojskowych za niepowodzenia w wojnie z Ukrainą - poinformował we wtorek Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

    Od początku wojny rosyjskim wojskom nie udało się wykonać żadnego zadania, które postawił prezydent Władimir Putin w swojej patetycznej przemowie 23 lutego - poinformował Główny Zarząd Wywiadu (HUR) we wpisie na Facebooku.

    "Niezwyciężona i legendarna" armia okazała się być hordą zabójców, rabusiów, gwałcicieli i tchórzy pod dowództwem nieudaczników i złoczyńców. Niekompetencja rosyjskiego dowództwa przerosła oczekiwania całego świata. Żeby obniżyć konsekwencje przyszłej odpowiedzialności politycznej i karnej, Kreml próbuje obarczać odpowiedzialnością za wszystkie porażki i niepowodzenia dowódców jednostek i oddziałów wojskowych. Poszukiwanie winnych rozpoczęto według najlepszych wzorców stalinowskich - napisał HUR.

  • 11:37

    W zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu trwa misja ewakuacyjna; w poniedziałek ewakuowano 52 ciężko rannych ukraińskich żołnierzy, którzy po wyleczeniu zostaną wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych - oświadczyła we wtorek na Telegramie wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

    "Pracujemy nad kolejnymi etapami operacji humanitarnej. Daj Boże, wszystko pójdzie dobrze" - napisała wicepremier.

    Ewakuacja z Azowstalu (17.05.2022)

  • 11:36

    Mieszkańcy Mariupola, którzy opuścili miasto, nie powinni poddawać się rosyjskiej propagandzie i wierzyć w zapewnienia o rekompensatach za zniszczone domy. Obecnie można wjechać do miasta, ale wyjechać z niego jest bardzo trudno - powiedział we wtorek mer Mariupola Wadym Bojczenko, cytowany przez agencję UNIAN.

    W ocenie Bojczenki rosyjskie władze okupacyjne zwodzą mieszkańców miasta, namawiając ich do powrotu i obiecując rekompensaty finansowe.


    "Te zapewnienia to kłamstwa i brednie, ponieważ Mariupol jest prawie całkowicie zrujnowany. 90 procent zabudowy mieszkaniowej zostało uszkodzone, z czego 70 procent w znacznym stopniu, a 50 procent rosyjskie wojska obróciły w gruzy".


    Mariupol

  • 10:53

    Ostatnie sukcesy Ukrainy w wojnie z Rosją sprawiają, że przywódcy Francji, Niemiec czy Włoch zaczynają uważać zwycięstwo Ukraińców za możliwe i obawiają się, że takie "upokorzenie" Rosji stworzyłoby nowe problemy polityczne. Dlatego niektóre kraje po cichu opowiadają się za takim rozwiązaniem konfliktu, które pozwoliłoby Moskwie "zachować twarz", nawet jeśli oznaczałoby oddanie jej części terytorium Ukrainy - pisze portal Politico.

  • 10:27

    Praktycznie nie ma już zagrożenia rosyjską operacją desantu morskiego w pobliżu Odessy, ponieważ przeciwnik nie dysponuje wystarczającą liczbą okrętów; przeprowadzenie desantu z powietrza byłoby szaleństwem - ocenił ukraiński pułkownik Serhij Hrabski w rozmowie z portalem RBK-Ukraina.


    "Lądowanie z powietrza jest obarczone ogromnym ryzykiem. Wróg nie posiada aż tylu samolotów - mogą przerzucić w rejon operacji dwie-trzy maszyny, czyli nie więcej, niż batalion wojska. (...) Nasze stingery i inne rodzaje uzbrojenia nie pozwolą przetrwać żadnemu samolotowi, który znajdzie się w obszarze działań. Przeciwnik doskonale zdaje sobie z tego sprawę".

  • 10:05

    W ciągu ostatnich dwóch tygodni z Niemiec na Ukrainę dotarło 2450 sztuk ręcznych granatników przeciwpancernych RGW 90, 1600 min przeciwpancernych DM22 oraz 3000 min przeciwpancernych DM31, które zostały przekazane tamtejszej armii - wynika z informacji uzyskanych przez tygodnik "Spiegel".

  • 10:05

    Rosyjski atak rakietowy, przeprowadzony w nocy z poniedziałku na wtorek w rejonie (powiecie) jaworowskim w pobliżu granicy z Polską, był wymierzony w infrastrukturę kolejową. Obiekt został zniszczony, nie ma doniesień o ofiarach - poinformował we wtorek rano na Telegramie szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki.

  • 9:17

    Tragedia Azowstalu to nie tylko ukraińska, ale i ogólnoświatowa tragedia - ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową były doradca prezydenta Ukrainy, deputowany partii Sługa Narodu Mykyta Poturajew.


    "To przykład zupełnie nieludzkiego postępowania rosyjskiej armii i władz. Poczynając od Putina, a kończąc na ostatnim poruczniku próbującym zabić Ukraińców broniących tych zakładów"



    Zwrócił uwagę, że obecnie ukraińska armia nie ma możliwości odblokowania mariupolskiego kombinatu, ostatniego punktu ukraińskiego oporu w kontrolowanym przez Rosjan Mariupolu.



    ”Nie winimy tu nikogo, ale jeśli do końca pierwszego miesiąca wojny otrzymalibyśmy broń, o którą prosiliśmy w pierwszym tygodniu, to Mariupol mógłby zostać odbity. Teraz będzie to dużo trudniejsze"

  • 9:16

    Wycofanie się rosyjskich wojsk w północnej części obwodu charkowskiego ma inny charakter, niż wcześniejszy odwrót najeźdźców z obwodów kijowskiego, czernihowskiego i sumskiego. Agresor dąży do zachowania kontroli nad granicą z Ukrainą - ocenili eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym komunikacie.

  • 9:15

    Wojska rosyjskie, od 83 dni prowadzące inwazję na Ukrainie, straciły dotąd ok. 27,9 tys. żołnierzy - poinformował we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wśród szacowanych strat rosyjskich w sprzęcie sztab wymienił 1235 czołgów i 201 samolotów.

    Ponadto według sztabu Rosjanie stracili: 3009 pojazdów opancerzonych (dzień wcześniej podawano liczbę 2974 pojazdów), 578 systemów artyleryjskich, 198 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 90 systemów przeciwlotniczych, a także: 201 samolotów, 167 śmigłowców, 436 dronów oraz 2109 pojazdów i cystern.

    Nie uległy zmianie dane o stracie jednostek pływających (13) i pocisków manewrujących (97). Największe straty w ciągu minionej doby Rosjanie ponieśli na kierunkach: łymanskim i zaporoskim - dodał sztab.

    Zniszczony rosyjski czołg w okolicach Charkowa [14.05.2022]

  • 8:50

    Szef władz obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus poinformował we wtorek, że Rosjanie ostrzelali wieś Desna w tym regionie, leżącym na północ od Kijowa. Według wstępnych informacji są zabici i wielu rannych.

  • 8:23

    Rosyjski prezydent Władimir Putin pogłębia niepowodzenia na Ukrainie, wtrącając się w podejmowanie decyzji taktycznych na niskim szczeblu - podał we wtorek brytyjski dziennik "The Times" powołując się na zachodnie źródła wojskowe.

    Według tych źródeł, Putin i generał Walerij Gierasimow, szef Sztabu Generalnego, podejmują decyzje dotyczące działań poszczególnych oddziałów liczących zaledwie 700-1000 żołnierzy.


    "Sądzimy, że Putin i Gierasimow są zaangażowani w podejmowanie decyzji taktycznych na poziomie, na którym normalnie spodziewalibyśmy się, że powinien je podejmować pułkownik lub brygadier"


    Spotkanie prezydenta Rosji Putina z ministrem obrony Szojgu i szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji Gierasimowem

  • 8:22

    Pod Makarowem w obwodzie kijowskim odnaleziono grób, w którym znajdowały się ciała trzech cywilów zamordowanych przez rosyjskie wojska. Jedną z ofiar okazał się obywatel Czech - poinformowała na Facebooku regionalna policja. Kolejne ciało cywila odkryto w pobliżu miejscowości Rakiwka, nieopodal ukraińskiej stolicy.

  • 8:20

    11 ataków rosyjskich odparła w Donbasie armia ukraińska w ciągu minionej doby. Rosjanie stracili m.in. pięć czołgów – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie opisującym sytuację na froncie we wtorek rano.

  • 7:30

    Rosja coraz częściej ucieka się do prowadzonych na oślep ostrzałów artyleryjskich, nie zważając na powodowane nimi zniszczenia w budynkach mieszkalnych - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

    "Szacuje się, że w obwodzie czernihowskim, na północ od Kijowa, ok. 3500 budynków zostało zniszczonych lub uszkodzonych podczas zarzuconego rosyjskiego natarcia na stolicę Ukrainy. 80 proc. szkód dotyczy budynków mieszkalnych. Skala tych zniszczeń wskazuje na gotowość Rosji do użycia artylerii przeciwko obszarom zamieszkanym, przy minimalnym uwzględnieniu rozpoznania i proporcjonalności" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

    "Rosja prawdopodobnie coraz częściej ucieka się do prowadzonego na oślep ostrzału artyleryjskiego ze względu na ograniczone możliwości wykrywania celów oraz niechęć do ryzykowania podczas rutynowych lotów samolotów bojowych poza własne linie frontu. W nadchodzących tygodniach Rosja prawdopodobnie nadal będzie w dużym stopniu polegać na zmasowanych atakach artyleryjskich, próbując odzyskać impet w swoich działaniach na Donbasie" - dodano.

  • 7:15

    Rosyjskie wojska w nocy z poniedziałku na wtorek ponownie ostrzelały obiekt infrastruktury wojskowej w rejonie (powiecie) jaworowskim obwodu lwowskiego na zachodzie Ukrainy, prawie na granicy z Polską - przekazał na Telegramie szef władz obwodowych Maksym Kozycki.

    Przewodniczący obwodowej administracji potwierdził też doniesienia o przechwyceniu kilku pocisków wroga przez ukraińskie systemy obrony przeciwrakietowej

  • 5:34

    Seria głośnych eksplozji dała się słyszeć w nocy z poniedziałku na wtorek we Lwowie. Brak informacji o ofiarach - informują lokalne media.

    Według niektórych relacji w krótkim okresie czasu dało się słyszeć od 8 do 10 wybuchów. Dziennikarze Associated Press we Lwowie widzieli jasną poświatę towarzyszącą eksplozjom, która rozświetliła nocne niebo po zachodniej stronie miasta. Później czuć było zapach spalenizny.

    Gubernator obwodu lwowskiego Maksym Kozycki napisał na Telegramie, że "według wstępnych informacji, obrona przeciwlotnicza zadziałała".

    Według mera Lwowa Andrija Sadowego nie ma potwierdzonych informacji o ataku rakietowym. "Rano podamy dokładniejsze informacje. Uważajcie na siebie i nie lekceważcie alarmów!" - napisał Sadowy na Facebooku.

  • 4:52

    Siły powietrzne USA poinformowały o przeprowadzeniu pomyślnej próby z pociskiem hiperdźwiękowym, który osiągnął pięciokrotną szybkość dźwięku. Jak głosi opublikowany komunikat, test przeprowadzono w ubiegłą sobotę u wybrzeży południowej Kalifornii. Bombowiec B-52 wypuścił pocisk nazwany ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon).

  • 4:48

    Zniszczenia w Odessie po rosyjskim ostrzale

    Zniszczenia po rosyjskim ostrzale w Odessie

    Zniszczenia po rosyjskim ostrzale w Odessie

  • 4:48

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w poniedziałek późnym wieczorem w nagraniu wideo, że ma nadzieję, iż obrońcy Azowstalu zostaną uratowani. - Są wśrod nich poważnie ranni. Otrzymują opiekę. Ukraina potrzebuje swoich bohaterów żywych - powiedział.

  • 4:47

    Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że żołnierze broniący Azowstalu wypełnili swoją misję bojową. "Naczelne dowództwo wojskowe nakazało dowódcom jednostek stacjonujących w Azowstalu ratowanie życia personelu" – przekazał Sztab. "Wysiłki ratowania obrońców, którzy pozostają na terenie Azowstalu są kontynuowane" – dodano.

    Wcześniej agencja Reutera poinformowała, że w poniedziałek na terenie zakładu przebywało około 600 żołnierzy.

  • 4:46

    53 ewakuowanych z Azowstalu zostało przewiezionych do szpitala w Nowoazowsku, a 220 korytarzem humanitarnym do innego miejsca – powiedziała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar. – Wszyscy ewakuowani mają wrócić do domu w ramach wymiany – dodała.

Autorka/Autor:asty

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

Tagi:
Raporty: