Rosyjski test broni antysatelitarnej: Ekspert: potwierdza, że mają coś do powiedzenia w kosmosie

Autor:
tas/adso
Źródło:
PAP

Zdaniem ekspertów przeprowadzony przez Rosję test broni antysatelitarnej oznacza, że "Rosja posiada możliwości sparaliżowania systemów satelitarnych". - Rosja te możliwości posiada i nadal ma coś do powiedzenia w kosmosie - ocenił dr Rafał Kopeć z Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Próba zaalarmowała administrację USA, skrytykowały ją także Niemcy i Francja.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- System testowany jest prawdopodobnie od 2014 roku. Wcześniej nie przeprowadzono jednak bezpośredniego uderzenia w cel i jest to dla Rosji pewna nowość. Nie jest to natomiast nowością dla krajów, które tymi technologiami już dysponują – powiedział PAP dr Rafał Kopeć z Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

- Broń antysatelitarna, czyli taka, która służy do neutralizacji obiektów orbitalnych, nie jest niczym nowym, jej pierwsze testy to rok 1958. Dotychczas nie został jednak przekroczony próg militaryzacji czynnej tej broni, czyli wdrożenia jej do służby operacyjnej w ilościach strategicznie istotnych. Test, który miał miejsce w poniedziałek, nie świadczy o przekroczeniu tego progu – zauważył ekspert.

CZYTAJ: Francja i Niemcy potępiają próbę rosyjskiej rakiety satelitarnej

Koncentrowanie wysiłków

Rozmówca PAP wskazał, że przeprowadzony test potwierdza zdolności Rosjan w zakresie potencjalnego sparaliżowania systemów satelitarnych. - Rosja te możliwości posiada i nadal ma coś do powiedzenia w kosmosie - ocenił.

Przewidując rozwój technologii antysatelitarnych dr Kopeć powiedział, że wysiłki w rozwijaniu tej broni będą koncentrowały się na rozbudowie arsenałów laserowych, mikrofalowych lub udoskonalaniu ataków hakerskich, a nie wzmacnianiu potencjału broni kinetycznych, które zdolne są do fizycznego zniszczenia obiektów powodując powstawanie chmur odłamków, które zagroziły Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Przeprowadzony test wygenerował składającą się z ponad 1500 odłamków chmurę kosmicznych śmieci, które zagroziły znajdującym się w ISS astronautom. Stworzone przez wybuch zagrożenie przestrzeni kosmicznej będzie utrzymywać się przez kolejne lata – napisała agencja Reutera, powołując się na urzędników amerykańskich.

Dr Kopeć ocenił potencjał państw najbardziej liczących się w wyścigu o dominację w przestrzeni kosmicznej. - Wytwarza się równowaga w kosmosie pomiędzy USA i Chinami, Rosja ma tutaj jednak zdecydowanie mniejszy potencjał. W aspekcie militarnym jest krajem znacznie słabszym zarówno od USA, jak i Chin. Nic nie wskazuje na to, że ta sytuacja się zmieni – powiedział.

Reakcja szefa dyplomacji USA

Zdaniem sekretarza stanu USA Antonego Blinkena przeprowadzony test jasno wskazuje na to, że Rosja "pomimo retorycznego sprzeciwiania się uzbrajaniu przestrzeni kosmicznej skłonna jest zagrozić eksploracji kosmosu przez wszystkie narody poprzez swoje lekkomyślne i nieodpowiedzialne zachowanie".

- Stanom Zjednoczonym, i z tego wynika ich reakcja, zależy na możliwości nieskrępowanego prowadzenia działalności militarnej w kosmosie, ale równocześnie chcą, żeby kosmos zachował tak zwany status sanktuarium, w którym satelity - w tym wojskowe - będą mogły bezpiecznie operować oferując wsparcie działań naziemnych w zakresie rozpoznania czy łączności – ocenił rozmówca PAP. - Sami zapewniają, że takiej broni nie rozwijają, co nie jest do końca prawdą – dodał.

W rozmowie z agencją AP administrator NASA Bill Nelson wyraził oburzenie przeprowadzonym przez Rosję testem. - To niewiarygodne, że rząd rosyjski, przeprowadzając ten test, zagroził nie tylko astronautom międzynarodowym, ale i swoim własnym – powiedział.

Ministerstwo obrony Rosji potwierdziło przeprowadzenie testu i zniszczenie satelity.

Autor:tas/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP