Świat

"Rosja szykuje systemy rakietowe Grad". I ma problem z morale żołnierzy

Świat

mil.ruNa Krym trafią systemy rakietowe Grad?

Rosjanie systematycznie zwiększają swoje siły wojskowe na Krymie - pisze "Ukraińska Prawda", powołując się na Dmytro Timczuka, szef Centrum Badań Wojskowo-Politycznych, aktywistę ruchu "Informacyjny Sprzeciw". Jednocześnie wymieniają część żołnierzy, do których morale są zastrzeżenia.

Według danych Timczuka,na którego już wcześniej często powoływały się ukraińskie media, do bazy Floty Czarnomorskiej w Noworosyjsku dotarły "pododdziały 18. Samodzielnej Brygady Zmotoryzowanej (na stałe jest dyslokowana w Czeczenii). Do przerzutu na Krym przygotowują się żołnierze i 120 sztuk sprzętu wojskowego, w tym systemy rakietowe "Grad".

Rosja przerzuca specnaz także na teren Naddniestrza. W ciągu kilku ostatnich dni trafiło tam 700 żołnierzy.

Zastrzeżenia do morale

Pochodzący z Czeczenii żołnierze są już obecni na Krymie - twierdzi krymski aktywista Roman Butko. "Stoją na straży zajętych obiektów wojskowych w Bałakławie" - pisze na Facebooku. Pogłoski o obecności specnazu GRU z czeczeńskiego batalionu Wostok pojawiały się już wcześniej.

Jak donosi Butko, rosyjskie dowództwo rozpoczęło okresową rotację wojskowych, którzy podczas krótkiego okresu przebywania na Krymie "asymilowali się z lokalną ludnością i przejawiali słabość w stosunku do ukraińskich żołnierzy na Krymie".

"Już dzisiaj okręt desantowy z Floty Północnej, Georgij Pobiedonosiec, zaokrętował w Sewastopolu pierwszą partię wojskowych w sumie do 400 ludzi" - pisze Butko. Według jego informacji, cały ten oddział osiemnastoma wojskowymi ciężarówkami Kamaz i Ural przewieziono na nadbrzeże. Po dobiciu okrętu do Noworosyjska, zostaną odesłani do macierzystych jednostek. Podobno części z nich grozi nawet zwolnienie ze służby.

Autor: //gak / Źródło: Ukraińska Prawda

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: