USA oskarżają RPA o dozbrajanie Rosji

Źródło:
Reuters, BBC, PAP
Wspólne ćwiczenia RPA, Rosji i Chin
Wspólne ćwiczenia RPA, Rosji i ChinReuters Archive
wideo 2/35
Wspólne ćwiczenia RPA, Rosji i ChinReuters Archive

Ambasador USA w Republice Południowej Afryki Reuben Brigety oskarżył RPA o dostarczanie broni Rosji, mimo deklarowanej przez nią rzekomej neutralności w stosunku do rosyjskiego ataku na Ukrainę. Brigety powiedział lokalnym mediom, że jest "przekonany", iż rosyjski statek towarowy Lady R został załadowany bronią i amunicją w porcie w Simonstad w grudniu ubiegłego roku.

Podczas spotkania z dziennikarzami w stolicy RPA, Pretorii, amerykański ambasador powiedział, że Waszyngton ma obawy co do deklarowanego przez RPA neutralnego stanowiska wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

- Uzbrajanie Rosjan jest niezwykle poważne i nie uważamy tej kwestii za rozwiązaną - powiedział Reuben Brigety. Dodał, że jest "przekonany", że Republika Południowej Afryki przekazała broń Moskwie.

- Wśród rzeczy, które zauważyliśmy, było zadokowanie rosyjskiego statku towarowego Lady R w Simonstad między 6 a 8 grudnia 2022 roku, na który - jesteśmy przekonani - załadowano broń i amunicję, gdy ruszał w powrotny rejs do Rosji - powiedział dyplomata.

CZYTAJ TAKŻE: Sojusznicy Władimira Putina. Na które kraje może liczyć Moskwa?

W pierwszej połowie grudnia rosyjski statek towarowy Lady R zawinął do bazy marynarki wojennej leżącej na południowym wybrzeżu w rejonie Kapsztadu, w miejscowości Simonstad, i cumował tam przez trzy dni. Obecność statku wywołała wtedy zainteresowanie i pytania ze strony niektórych lokalnych polityków.

Jak mówił Brigety, w tym czasie do ministra obrony RPA zostało skierowane w tej sprawie pismo, jednak odpowiedzią - stwierdził ambasador - była gwałtowna krytyka relacji Stanów Zjednoczonych z Afryką.

Bridgety podkreślił, że jego rząd traktuje sprawę poważnie i liczy, że Afryka Południowa "zacznie realizować politykę neutralności, którą głosi". BBC przypomina, że Stany Zjednoczone od miesięcy krytycznie oceniają przyjazne stosunki Republiki Południowej Afryki z Rosją.

Ambasador przypomniał również, że USA rozmawiały z przedstawicielami RPA o wspólnych chińsko-rosyjsko-południowoafrykańskich ćwiczeniach marynarki wojennej. - Wyraziliśmy poważne obawy dotyczące terminu wspólnych ćwiczeń morskich, które zbiegły się z rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę - powiedział Bridgety.

ZOBACZ TEŻ: "Nie ma opcji, by nie aresztować Putina". Urzędnik o "jedynej możliwości"

Prezydent RPA: sprawa jest badana

Po opublikowaniu tych informacji opozycja zażądała od prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy wyjaśnień w sprawie broni dla Rosji. Rampahosa oświadczył, że jego rząd "bada sprawę" i we właściwym czasie "będzie się mógł na jej temat wypowiedzieć".

Zdjęcie z 2018 roku
Cyril Ramaphosa w BrukseliZdjęcie z 2018 rokuSAlexandros Michailidis / Shutterstock

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: Reuters, BBC, PAP

Tagi:
Raporty: