Rosyjski opozycjonista wysłany potajemnie do kolonii karnej. "W nieznanym kierunku, tuż przed urodzinami"

Źródło:
PAP
Kara-Murza został skazany i wysłany do kolonii karnej
Kara-Murza został skazany i wysłany do kolonii karnej
Reuters Archive
Kara-Murza został skazany i wysłany do kolonii karnejReuters Archive

Władze w Moskwie zaostrzają represje wobec opozycjonistów i niezależnych mediów. Żona opozycjonisty Władimira Kara-Murzy powiadomiła, że jej mąż został potajemnie wysłany do kolonii karnej. Z kolei dziennikarz Dmitrij Muratow odejdzie ze stanowiska redaktora naczelnego niezależnej rosyjskiej "Nowej Gaziety" na czas postępowania sądowego, w którym odwołuje się od uznania go przez władze za tzw. zagranicznego agenta.

Rosyjski opozycjonista Władimir Kara-Murza, który w kwietniu został skazany na 25 lat więzienia, został potajemnie wysłany do kolonii karnej, gdzie ma odbywać wyrok. Jak napisała na platformie X (dawniej Twitter) żona opozycjonisty - Jewgienija - Kara-Murza został wysłany "w nieznanym kierunku, tuż przed swymi urodzinami, tak, aby nie daj Boże nie otrzymał w tym dniu słów poparcia z całego świata".

Jak podkreśliła, tzw. etap - czyli transportowanie więźnia pomiędzy różnymi zakładami karnymi, gdy poza służbami więziennymi nikt nie ma z nim kontaktu - jest "być może najniebezpieczniejszym momentem w życiu więźnia politycznego".

Kara-Murza skazany

Kara-Murza został skazany w kwietniu br. w procesie, który toczył się za zamkniętymi drzwiami. Od tego czasu był przetrzymywany w areszcie w Moskwie. Adwokat Wadim Prochorow powiedział, że opozycjonistę wysłano do kolonii karnej, nie czekając na orzeczenie sądu kasacyjnego w sprawie wyroku.

Kara-Murza, który 7 września ukończy 42 lata, był współpracownikiem zamordowanego w 2015 roku byłego wicepremiera Rosji Borysa Niemcowa. Zaangażował się w nagłaśnianie za granicą naruszeń praw człowieka w Rosji, m.in. zabiegał o przyjęcie w USA "ustawy Magnitskiego", dotyczącej sankcji wobec przedstawicieli Rosji. W 2015 i 2017 roku przeżył dwie próby otrucia.

Po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę Kara-Murza wraz z innymi opozycjonistami utworzył Antywojenny Komitet Rosji. Aktywiści wzywali społeczność międzynarodową do uznania władz na Kremlu, które wydały rozkaz ataku na Ukrainę, za "zbrodniarzy wojennych winnych złamania prawa międzynarodowego".

Muratow ustąpi ze stanowiska naczelnego "Nowej Gaziety"

Jednocześnie media odnotowują, że ze stanowiska redaktora naczelnego niezależnej rosyjskiej "Nowej Gaziety" odejdzie Dmitrij Muratow. Rosyjski dziennikarz, który w 2021 roku został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla, ma odejść na czas postępowania sądowego, w którym odwołuje się od uznania go przez władze za tzw. zagranicznego agenta - podała gazeta w poniedziałek. Czasowo zastąpi Muratowa jego obecny zastępca, Siergiej Sokołow.

Dmitrij MuratowGregory Stein / Shutterstock

Redakcja oświadczyła przy tym, że Muratow został uznany za "zagranicznego agenta" jako osoba prywatna, co oznacza, że nie tworzy to ryzyka dla osób, które wspierają "Nową Gazietę".

Muratow otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 2021 roku wraz z dziennikarką z Filipin Marią Ressą. Kierowana przez niego "Nowaja Gazieta" powstała na początku lat 90. XX wieku. Do inwazji rosyjskiej na Ukrainę była jednym z ostatnich niezależnych mediów w Rosji. W 2022 r. władze wymusiły zawieszenie wydawania papierowej edycji gazety, a w lutym 2023 roku tytuł ostatecznie stracił oficjalną licencję środka masowego przekazu.

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: PAP