CNN: Putin czeka na zwycięstwo w marcowych wyborach. Później przypuści ofensywę

Źródło:
CNN

Rosyjska armia może rozpocząć szerszą ofensywę w Ukrainie po spodziewanym zwycięstwie Władimira Putina w wyborach prezydenckich w marcu 2024 roku - prognozuje amerykańska telewizja CNN, powołując się na źródła w zachodnim wywiadzie.

Siły ukraińskie stoją przed trudną zimą i trudnym 2024 rokiem - ocenia w piątkowej publikacji CNN, powołując się na swoich rozmówców. Amerykańska stacja informacyjna przypomina, że według oczekiwań zachodnich agencji wywiadowczych, Rosjanie w czasie zimy nasilą bombardowania infrastruktury cywilnej w Ukrainie, w tym obiektów energetycznych.

Rosja zaatakowała Ukrainę dronami Shahed (wideo archiwalne)
Rosja zaatakowała Ukrainę dronami ShahedTVN24

Linia frontu się nie zmieni

Postęp na polu bitwy był w ostatnich tygodniach powolny, a natarcie wojsk ukraińskich na niektórych odcinkach ograniczało się do kilku kilometrów. Według szacunków zachodniego wywiadu, linia ukraińskiego frontu raczej się nie zmieni w nadchodzących miesiącach - prognozuje CNN.

Zdaniem amerykańskich dziennikarzy, stałym czynnikiem utrudniającym ukraińską kontrofensywę jest brak sił powietrznych wspierających operacje na lądzie. Według ich szacunków myśliwce F-16, obiecane Kijowowi przez państwa NATO, nie dotrą wystarczająco szybko na front. Ich liczba nie będzie także na tyle znacząca, by zmienić dynamikę na polu bitwy.

Władimir Putin z dowódcami sił walczących w Ukrainie. Zdjęcie z 18 kwietnia tego roku kremlin.ru

Po spodziewanym zwycięstwie Putina

Jeśli chodzi o 2024 rok, sojusznicy z NATO obawiają się, że prezydent Rosji Władimir Putin może rozpocząć szerszą ofensywę w Ukrainie po jego spodziewanym zwycięstwie w marcowych wyborach prezydenckich w swoim kraju - podaje CNN.

Na korzyść Kijowa przemawia jednak fakt, że wszelka ofensywa rosyjska napotka zaciekły opór Ukraińców. - Ukraina będzie miała tę przewagę, że będzie obrońcą - powiedział telewizji wyższy rangą amerykański urzędnik.

Według rozmówców CNN w sytuacji, gdy długo oczekiwana ukraińska kontrofensywa na południu i wschodzie została w dużej mierze zatrzymana przez rosyjskie siły, armia ukraińska poczyniła znaczne postępy na innych kierunkach. Stacja przypomniała, że ataki na rosyjską Flotę Czarnomorską przy użyciu rakiet dalekiego zasięgu, w tym brytyjskich pocisków manewrujących Storm Shadow oraz dronów morskich, "odepchnęły" rosyjskie okręty o dziesiątki kilometrów, otwierając szlaki morskie umożliwiające transport ukraińskiego zboża i innej produkcji, kluczowej dla gospodarki ukraińskiej.

Obawy przed "zamrożonym" konfliktem

Zachodnie agencje wywiadowcze ostrzegają również, że postęp na polu bitwy może utknąć w martwym punkcie do połowy 2024 roku, przybliżając wojnę do "zamrożonego konfliktu", który wielu obserwatorów uważa za korzystny dla Władimira Putina - dodaje CNN.

Autorka/Autor:tas/ft

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty: