"Nie zapobiegł" atakowi rakietowemu na Rosję. Oficer oskarżony, grozi mu dziesięć lat więzienia

Autor:
tas
/ prpb
Źródło:
Kommiersant, tvn24.pl
Pożar składu amunicji w obwodzie biełgorodzkim (nagranie z 23 sierpnia 2022 r.)
Pożar składu amunicji w obwodzie biełgorodzkim (nagranie z 23 sierpnia 2022 r.)twitter.com/Gerashchenko
wideo 2/22
twitter.com/GerashchenkoPożar składu amunicji w obwodzie biełgorodzkim (nagranie z 23 sierpnia 2022 r.)

W Rosji została wszczęta sprawa karna przeciwko oficerowi, oskarżonemu o "niezapobieżenie" atakowi rakietowemu na kraj - poinformowały rosyjskie media. Zarzuty postawiono wojskowemu, który pełnił służbę bojową w czasie ostrzału graniczącego z Ukrainą obwodu biełgorodzkiego.

Jak podał w piątek dziennik "Kommiersant", w rosyjskim wojskowym systemie śledczym pojawił się pierwszy oskarżony na podstawie dość specyficznego paragrafu 2 art. 340 kodeksu karnego, który przewiduje karę pozbawienia wolności do lat dziesięciu za "naruszenie zasad służby bojowej". Gazeta napisała, że według dochodzenia, działania dowodzącego pododdziałem wojsk rosyjskich oficera "nie zapobiegły atakowi rakietowemu ukraińskich sił zbrojnych na Rosję".

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Chodzi o ostrzał rakietowy graniczącego z Ukrainą obwodu biełgorodzkiego. "Kommiersant" i inne rosyjskie media, informując o sprawie karnej, nie podały daty ataku. Przypomniały jedynie, że w czasie ostrzału "zginęło siedmiu rosyjskich wojskowych, 43 osoby zostały ranne, 15 sztuk sprzętu wojskowego zostało zniszczonych, 30 jednostek sprzętu - uszkodzonych".

Reuters: Eksplozje w rosyjskim Biełgorodzie przy granicy z Ukrainą (03.07.2022)
Reuters: Eksplozje w rosyjskim Biełgorodzie przy granicy z Ukrainą (03.07.2022)TVN24

"Śledczy wojskowi po raz pierwszy we współczesnej historii (Rosji) zastosowali przepisy, które przewidują do dziesięciu lat więzienia" - napisał "Kommiersant".

Oficer został zatrzymany w maju zeszłego roku i jak dotąd przebywa w areszcie. Najpierw przewieziono go do Kurska, a później do aresztu w Petersburgu.

"Adwokat oskarżonego nie komentuje sprawy" - przekazał "Kommiersant". Wojskowy nie przyznaje się do winy i regularnie składa zażalenia na postanowienia sądów w sprawie aresztowania.

Region graniczący z Ukrainą

Obwód biełgorodzki graniczy z północno-wschodnią częścią Ukrainy. Na jego terenie znajdują się bazy wojskowe i poligony.

W czasie inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę rosyjskie i ukraińskie media kilkakrotnie informowały o "eksplozjach" w pobliżu tych obiektów. Gubernator obwodu Wiaczesław Gładkow obwiniał o to siły ukraińskie.

Autor:tas / prpb

Źródło: Kommiersant, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości