Kolejny rosyjski generał aresztowany

Źródło:
PAP, Kommiersant, The New York Times
Wadim Szmarin, zastępca szefa sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych, został zatrzymany
Wadim Szmarin, zastępca szefa sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych, został zatrzymany Reuters
wideo 2/3
Zastępca szefa sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych< Wadim Szamarin, zatrzymany Reuters

Zastępca szefa sztabu generalnego rosyjskiej armii, generał Wadim Szamarin, został zatrzymany pod zarzutem korupcji - poinformowały w czwartek media w Moskwie. Jak odnotował niezależny portal The Moscow Times, "aresztowanie kolejnego generała odbywa się na tle dymisji ministra obrony Siergieja Szojgu i powołania w jego miejsce byłego wicepremiera Andrieja Biełousowa".

Wadim Szamarin, który sprawuje również funkcję szefa głównego zarządu łączności rosyjskich sił zbrojnych, został zatrzymany w środę. Śledczy zarzucają mu przyjęcie korzyści majątkowej o szczególnie dużej wartości, za co grozi kara do 15 lat więzienia.

Wadim Szamarin mil.ru

CZYTAJ: Cztery reklamówki z odznaczeniami nie pomogły. Prawa ręka Szojgu pozostanie w areszcie

Jak poinformował dziennik "Kommiersant", w mieszkaniu Szamanowa dokonano rewizji. Później generał został zabrany na przesłuchanie. Jego sprawą zajmuje się sąd garnizonowy w Moskwie, który zdecydował o jego aresztowaniu.

Szamarin w strukturach łączności służył od 1992 roku, awansując z dowódcy plutonu na szefa centrum łączności w brygadzie Dalekowschodniego Okręgu Wojskowego - napisał o nim niezależny portal The Moscow Times w publikacji pt. "Główny łącznościowiec armii rosyjskiej został zatrzymany". Jak podkreślił, "kolejne aresztowanie generała odbywa się na tle dymisji ministra obrony Siergieja Szojgu i powołania w jego miejsce byłego wicepremiera Andrieja Biełousowa".

Aresztowanie generała Popowa

W ostatnich tygodniach zatrzymano kilku rosyjskich dowódców wojskowych i urzędników resortu obrony. We wtorek media poinformowały o aresztowaniu generała Iwana Popowa, byłego dowódcy walczącej w Ukrainie 58. Armii Ogólnowojskowej. Popow, uznawany przez niezależnych komentatorów za jednego z najbardziej kompetentnych rosyjskich generałów, jest podejrzewany o dokonanie "oszustwa na dużą skalę".

W lipcu ubiegłego roku zwolniono go z funkcji, gdy publicznie skrytykował kierownictwo ministerstwa obrony.

Skandal korupcyjny "zatacza coraz szersze kręgi"

Pod koniec kwietnia i w pierwszej połowie maja pod zarzutem korupcji zatrzymano wiceministra obrony Timura Iwanowa, a następnie Jurija Kuzniecowa, odpowiadającego w resorcie za zasoby ludzkie. W tym samym okresie, 12 maja, Władimir Putin odwołał ze stanowiska ministra obrony Siergieja Szojgu, który pełnił tę funkcję od 2012 roku.

Najpoważniejszy od lat skandal korupcyjny w rosyjskim rządzie zatacza coraz szersze kręgi - oceniła agencja Reutera.

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: PAP, Kommiersant, The New York Times

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: