Eksperci: Rosja straciła w Ukrainie więcej żołnierzy niż we wszystkich konfliktach po 1945 roku razem wziętych

Źródło:
PAP

Rosja traci miesięcznie w Ukrainie 25 razy więcej żołnierzy niż w Czeczenii i 35 razy więcej niż w Afganistanie. W sumie w ciągu roku na wojnie w Ukrainie Rosja straciła ich więcej niż we wszystkich konfliktach po zakończeniu II wojny światowej razem wziętych - przekazali w raporcie eksperci z amerykańskiego think tanku Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).

Według szacunków CSIS od rozpoczęcia wojny w lutym 2022 do lutego 2023 roku na Ukrainie śmierć poniosło od 60 do 70 tys. Rosjan.

Szacunki te obejmują nie tylko żołnierzy regularnej armii rosyjskiej, ale także członków Rosgwardii (Gwardii Narodowej), Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), Federalnej Służby Ochrony, członków prorosyjskich milicji w tzw. republikach ludowych (Ługańskiej i Donieckiej) oraz najemników z prywatnych firm wojskowych takich jak Grupa Wagnera.

Łączna liczba zabitych, zaginionych i rannych (ze wszystkich wymienionych powyżej formacji) szacowana jest na 200-250 tysięcy.

Jak wynika z analizy, średnia miesięczna liczba zabitych rosyjskich żołnierzy jest co najmniej 25 razy większa od liczby poległych w Czeczenii i 35 razy większa od liczby żołnierzy Związku Radzieckiego, którzy ginęli w Afganistanie. W Czeczenii przez półtorej dekady zginęło (według różnych szacunków) od 12 do 25 tys. Rosjan, w Afganistanie przez 10 lat konfliktu - nie więcej niż 16 tysięcy.

Zdaniem analityków CSIS dowodzi to, że wojna prowadzona jest przez Rosję na wyniszczenie, a armia ukraińska od początku radzi sobie nadzwyczaj dobrze z dużo większą i początkowo lepiej wyposażoną armią rosyjską.

Jednym z czynników, który prawdopodobnie przyczynia się do sukcesów Ukrainy, jest innowacyjność na polu walki, której przykładem jest wykorzystanie przez Ukrainę bezzałogowych statków powietrznych. Innym jest to, że wiele innowacji Ukraińcy wprowadzają oddolnie, dzięki systemowi zarządzania wojskiem, który zachęca i umożliwia młodszym oficerom poszukiwanie nieszablonowych rozwiązań.

Autorka/Autor:adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: