Rosja, Gazprom. Media: nie żyje Jurij Woronow, rosyjski przedsiębiorca. Został znaleziony z raną postrzałową

Autor:
tas/kab
Źródło:
REN TV, RBK
Wypoczynkowa miejscowość Morskie Tarasy w obwodzie leningradzkim
Wypoczynkowa miejscowość Morskie Tarasy w obwodzie leningradzkim
Google Earth
Google Earth Wypoczynkowa miejscowość Morskie Tarasy w obwodzie leningradzkim

Rosyjskie media poinformowały o kolejnym tajemniczym zgonie przedsiębiorcy mającego powiązania z Gazpromem. Ciało 61-letniego Jurija Woronowa, założyciela i szefa firmy specjalizującej się w zleceniach dla koncernu w Arktyce, zostało znalezione w basenie w pobliżu jego willi w miejscowości wypoczynkowej Morskie Tarasy w obwodzie leningradzkim.

Jak podały rosyjska telewizja REN TV, powołując się na własne źródła, ciało Jurija Woronowa zostało znalezione w basenie, obok leżał pistolet. Przedsiębiorca miał ranę postrzałową głowy.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Według wstępnych danych, pochodzących z kryminalistycznego badania lekarskiego, strzał został oddany z bliska. Szacowany czas zgonu - od północy do piątej rano 4 lipca. Organy ścigania ustalają, do kogo należała broń - napisał petersburski portal 47news. Odnotował także, że na nagraniu z monitoringu nie widać nikogo wchodzącego lub wychodzącego na posesję przedsiębiorcy, znajdującej się w miejscowości wypoczynkowej Morskie Tarasy w obwodzie leningradzkim.

Żona Woronowa miała powiedzieć w czasie przesłuchania, że jej mąż przed śmiercią nadużywał alkoholu i miał konflikt z partnerami biznesowymi, prawdopodobnie z powodu utraty pieniędzy.

CZYTAJ TAKŻE: Seria tajemniczych zgonów wśród rosyjskich oligarchów. Od początku roku zmarło już ośmiu

Jurij WoronowAngela/TWITTER

Firma wykonująca zlecenia Gazpromu

Jurij Woronow był założycielem i szefem firmy transportowo-logistycznej Astra Shipping. Rozmówca REN TV powiedział, że firma ta działała także na zlecenie Gazpromu, a obszarem działań była Arktyka.

"Na liście klientów firmy znajduje się także Strojgazmontaż, którego Gazprom wykupił od biznesmena Arkadiego Rotenberga w listopadzie 2019 roku. W 2020 roku Astra Shipping wykazała stratę w wysokości 95 milionów rubli, rok później - 65 milionów rubli" - podał portal RBK.

Seria zgonów

W tym roku rosyjskie media informowały o kilku przypadkach śmierci menedżerów powiązanych z Gazpromem. W drugiej połowie kwietnia w luksusowej posiadłości w kurorcie Lloret de Mar w pobliżu Barcelony policja znalazła ciała Siergieja Protosenii, byłego wiceprezesa rosyjskiego prywatnego giganta gazowego Novatek (Gazprom ma w nim udziały), jego żony i córki.

Ze wstępnych ustaleń hiszpańskiej policji miało wynikać, że Rosjanin zabił żonę i córkę, a sam popełnił samobójstwo. Pod uwagę służb brana jest także wersja, że w willi doszło do potrójnego morderstwa.

Również w kwietniu w mieszkaniu w Moskwie znaleziono ciała byłego wiceprezesa Gazprombanku Władysława Awajewa, jego żony i nastoletniej córki. Służba prasowa Komitetu Śledczego poinformowała wówczas, że "brane pod uwagę są różne wersje tego wydarzenia". 

W marcu niezależna "Nowaja Gazieta" poinformowała o śmierci menedżera Gazpromu, 61-letniego Aleksandra Tiuliakowa. Jego ciało znaleziono w garażu na terenie domku letniskowego w rejonie wyborgskim (obwód leningradzki).

30 stycznia portal RBK napisał, że w jednym z domków letniskowych - także w rejonie wyborgskim - znaleziono ciało 60-letniego szefa służby transportowej Gazprom-Investu Leonida Szulmana. Mężczyzna miał popełnić samobójstwo.

Autor:tas/kab

Źródło: REN TV, RBK

Źródło zdjęcia głównego: Angela/TWITTER

Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP