TVN24 | Świat

Nawalny ma trafić do kolonii karnej, gdzie znęcają się nad więźniami. "Urządzają mi tam więzienie w więzieniu"

TVN24 | Świat

Autor:
tas/
tam
Źródło:
Radio Swoboda, meduza.io, PAP
Nawalny skazany na dziewięć lat więzienia (wideo archiwalne)
Nawalny skazany na dziewięć lat więzienia (wideo archiwalne)Reuters
wideo 2/6
Reuters Nawalny skazany na dziewięć lat więzienia

Znany rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny przekazał w środę, że zostanie przeniesiony do kolonii karnej o zaostrzonym rygorze w miejscowości Melechowo w obwodzie włodzimierskim. Krytyk Kremla podkreślił, że w tym miejscu urządzają dla niego "więzienie w więzieniu". Pod koniec marca Nawalny został skazany na dziewięć lat więzienia za "obrazę sądu" i "oszustwa na dużą skalę".

Aleksiej Nawalny ma trafić do kolonii karnej o zaostrzonym rygorze numer 6. "Mój wyrok jeszcze nie wszedł w życie, ale więźniowie z kolonii karnej w Melechowie piszą, że urządzają mi tam 'więzienie w więzieniu'. Mówią, że jeśli wygooglujesz Melechowo, pojawią się opowieści więźniów o tym, jak wyrywają tam paznokcie" - wpis o takiej treści pojawił się w środę na kanale w komunikatorze Telegram redagowanym przez współpracowników Nawalnego.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Rzeczniczka opozycjonisty Kira Jarmysz powiedziała dziennikarzom, że chociaż w wielu rosyjskich koloniach więźniowie są torturowani, to kolonia karna numer 6 (rosyjski skrót IK-6) jest "potwornym miejscem, nawet jak na tak szalone standardy". Na poparcie swoich słów Jarmysz przytoczyła liczne doniesienia pojawiające się w niezależnych mediach o powszechnym stosowaniu tortur w Melechowie.

"Melechowo to kolonia karna o zaostrzonym rygorze. Warunki tam są gorsze niż w innych więzieniach: mniej paczek, mniej wizyt. Ale jest jeszcze gorzej: tam nie ma prawa. I tam Putin chce umieścić Nawalnego za to, że się go nie bał i mówił prawdę" - napisała w środę na Twitterze Jarmysz.

W marcu ubiegłego roku niezależny portal śledczy Mediazona opublikował fragmenty 60-stronicowego listu byłego więźnia IK-6 Iwana Fomina, w którym napisał o biciu, torturach i wykorzystywaniu seksualnym w tym miejscu.

Rosyjskie władze nie potwierdziły oficjalnie informacji o przeniesieniu Nawalnego do kolonii karnej w Melechowie.

Czytaj też: Aleksiej Nawalny o zamordowaniu przez Rosjan w Buczy Ilji Iwanowicza Nawalnego. "Zabili go z powodu nazwiska"

Skazany na dziewięć lat. Prokuratura wnioskowała o 13 lat pozbawienia wolności

Pod koniec marca tego roku Nawalny został skazany na dziewięć lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Sąd uznał go za winnego dwóch stawianych mu zarzutów: "oszustwa na dużą skalę" oraz obrazy sądu. 

Zarzuty o domniemaną defraudację dotyczyły zbiórki funduszy na organizacje założone przez opozycjonistę. Śledczy twierdzili, że datki w wysokości 356 milionów rubli (blisko 19 milionów złotych) zostały zdefraudowane przez Aleksieja Nawalnego i jego współpracowników. Z kolei o obrazę sądu Nawalny został oskarżony po tym, jak w trakcie procesu o znieważenie kombatanta wojennego zwracał uwagę sędzi prowadzącej proces.

Prokuratura wnioskowała dla Nawalnego o 13 lat pozbawienia wolności. Domagała się także, by opozycjonista odbywał kolejny wyrok w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Nawalny obecnie przebywa w kolonii karnej o zwykłym reżimie w Pokrowie w obwodzie włodzimierskim. Opozycjoniście na początku lutego zeszłego roku odwieszono wyrok 2,5 roku więzienia za domniemaną defraudację funduszy francuskiej firmy Yves Rocher. 

Czytaj też: Współpracownica Nawalnego skazana na pół roku pozbawienia wolności

Autor:tas/ tam

Źródło: Radio Swoboda, meduza.io, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archiwum

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości