Rewelacje o Piusie XII? Watykan: To nie nowość

 
Pius XII milczał, by ratować Źydówwikipedia.org

"Nowość, która nowością nie jest" - tak watykański dziennik "L'Osservatore Romano" skomentował informacje włoskich mediów o odkryciu w brytyjskich archiwach dokumentów nt. milczenia Piusa XII w sprawie zagłady Żydów. Przytoczył też słowa tego papieża ze spowiedzi w 1942 roku, gdzie uzasadniał on swoje milczenie.

Z relacji dyplomatów z USA i Wielkiej Brytanii z rozmów z Piusem XII wynikało, że nie chciał on otwarcie potępić zagłady Żydów. Rozmowy te dyplomaci przeprowadzili w październiku 1943 roku tuż po łapance Żydów w rzymskim getcie, oraz w listopadzie 1944 roku po masakrze 400 tysięcy węgierskich Żydów.

Watykański dziennik dokumenty nazwał "kolejnymi aktami oskarżenia".

Kampania przeciwko papieżowi Piusowi XII skazana jest na niepowodzenie, ponieważ jego oszczercy nie mają żadnego dowodu na poparcie zasadniczych zarzutów wobec niego. izraelski dziennik "Haaretz"

Rozlicza się tylko Piusa XII?

"L'Osservatore Romano" przytacza wypowiedź emerytowanego szefa dyplomacji Stolicy Apostolskiej kardynała Achille Silvestriniego: "wobec Szoah milczeli alianci i to wszyscy, ale rozlicza się z tego tylko Piusa XII, postawy innych nigdy nie podważano".

Włoski purpurat argumentuje, że pełna ostrożności postawa papieża, zachowującego milczenie i mającego nadzieję, że Niemcy opuszczą Rzym i uszanują jego "święty charakter", wynikała z tego, że Eugenio Pacelli, były nuncjusz w Monachium i Berlinie, wiedział czym jest nazizm.

Cierpiał w milczeniu

W odpowiedzi na ogłoszenie dwóch dokumentów z londyńskiego archiwum Kew Gardens "L'Osservatore Romano" publikuje także opublikowaną po raz pierwszy w 1964 roku relację zmarłego niedawno jezuity księdza Paolo Dezzy, który w 1942 roku prowadził rekolekcje dla Piusa XII. Ujawnił on fragmenty swych prywatnych rozmów z papieżem Pacellim. Według jego relacji papież rozmawiając z nim o nazistowskich zbrodniach wyraził swój ból oraz "zmartwienie" dochodzącymi do niego głosami o jego milczeniu.

- Ale papież nie może mówić. Jeśliby mówił, byłoby gorzej - miał powiedzieć Pius XII włoskiemu jezuicie. Ponadto papież poinformował go wówczas, że wysłał trzy listy do biskupów w Polsce, w których potępiał zbrodnie hitlerowców. Jeden z tych listów był skierowany do - jak usłyszał ks. Dezza od papieża - "heroicznego arcybiskupa Krakowa" Adama Sapiehy.

Papież zdecydował, że listy te nie zostaną opublikowane, bo to "pogorszyłoby sytuację" - wyjaśnił ks. Dezza.

Oszczercy nie mają żadnego dowodu

Na łamach watykańskiej gazety przedrukowano także artykuł z dodatku do izraelskiego dziennika "Haaretz", który kończy się następująco: "Kampania przeciwko papieżowi Piusowi XII skazana jest na niepowodzenie, ponieważ jego oszczercy nie mają żadnego dowodu na poparcie zasadniczych zarzutów wobec niego".

W tekście tym postawiono tezę, że człowiek, który "uczynił więcej niż jakikolwiek przywódca, by pomagać Żydom i innym ofiarom nazizmu, otrzymuje najcięższy wyrok".

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org