Pięć osób zginęło w wyniku ataku na kościół w miejscowości Zuurbekom na zachód od Johannesburga - poinformowała południowoafrykańska policja. Niektórzy z napastników wzięli zakładników, którzy później zostali uwolnieni.
Do strzelaniny doszło we wczesnych godzinach porannych w sobotę w siedzibie południowoafrykańskiego Międzynarodowego Zielonoświątkowego Kościoła Świętości (International Pentecostal Holiness Church, IPHC) w Zuurbekom.
- Po ataku na międzynarodowy zielonoświątkowy kościoł w Zuurbekom policja zatrzymała około 40 osób i przejęła 40 sztuk broni palnej, w tym karabiny, strzelby i pistolety ręczne - przekazał stacji telewizyjnej eNCA rzecznik policji Vishnu Naidoo.
"Guardian" cytuje oświadczenie policji, która poinformowała o znalezieniu czterech osób "zastrzelonych i spalonych w samochodzie" oraz strażnika zastrzelonego w innym samochodzie. Sześć innych osób zostało rannych.
Policja przekazała, że uratowała mężczyzn, kobiety i dzieci, którzy byli przetrzymywani jako zakładnicy i przebywali w kościele. W oświadczeniu nie podano, ilu z nich zostało uratowanych.
Reuters: jednym z potencjalnych motywów ataku walka o władzę w kościele
Policja zamieściła informację o ataku na Twitterze. Przekazano, że doszło do strzelaniny i wzięto zakładników. W tweecie policja informuje o 30 zatrzymanych i przejęciu ponad 25 sztuk broni.
Główny komendant policji Khehla John Sitole powiedział, że odpowiedź sił bezpieczeństwa "zapobiegła temu, co mogło być poważniejszą masakrą".
Jak podaje Reuters, powołując się na lokalne media, jednym z potencjalnych motywów ataku jest walka o władzę w kościele pomiędzy rywalizującymi frakcjami.
- Było olbrzymie zamieszanie, więc zatrzymaliśmy wszystkich tych, którzy według nas są podejrzanymi, jesteśmy zajęci przesłuchiwaniem ich, aby ustalić, jaki był dokładnie motyw - powiedział rzecznik policji. W oświadczeniu policji przekazano, że wśród zatrzymanych są byli członkowie policji, sił obronnych i służby więziennej.
Według informacji podawanych przez lokalne media, w głównej siedzibie IPHC w Zuurbekom w ostatnich latach kilka razy dochodziło do przemocy między frakcjami. Oddawano strzały, rzucano kamieniami i atakowano samochody. W 2018 roku gazeta "The Sowetan" podała, że "kłopoty w Kościele zaczęły się po śmierci jego przywódcy Glaytona Modise w lutym 2016 roku".
Źródło: Reuters, "Guardian", PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@SAPoliceService