Reaktory dla Iranu. Atomowa prowokacja Rosji?

 
Nowa umowa zakłada stworzenie w Iranie do ośmiu reaktorów atomowychArch. TVN24

Rosja planuje budowę nowych reaktorów jądrowych w Iranie - zapowiedziały władzę FR na mniej niż dwa tygodnie, przed kolejną rundą negocjacji Iranu z zachodnimi mocarstwami, które dotyczą zakończenia irańskiego programu nuklearnego.

Jak informuje rządowa agencja RIA Nowosti Rosja planuje budowę maksymalnie ośmiu nowych reaktorów dla "pokojowego wykorzystania energii atomowej" w Iranie.

Umowa na budowę obejmuje także plany, w ramach których zużyte paliwo jądrowe będzie przewożone i składowane w Rosji.

Prowokacja przed negocjacjami?

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że ogłoszenie o budowie nowych reaktorów w Iranie zostało podane kilka dni po zapewnieniach Waszyngtonu, że Iran nie stanie się państwem, które będzie w posiadaniu broni jądrowej oraz na kilka dni przed kolejną rudną negocjacji pomiędzy grupą 5+1 (stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy).

- Nie pozwolimy, żeby Iran wszedł w posiadanie broni jądrowej - zapewniał w poniedziałek wiceprezydent USA, Joe Biden.

Ostrzeżenia Izraela

Także w poniedziałek premier Izraela Benjamin Netanjahu ostrzegał Zachód przed Iranem. - Nie można dopuścić, żeby terrorystyczny reżim w Iranie stał się nuklearnym zagrożeniem - mówił.

- Wzywam kraje grupy 5 +1 - przyp. red.), żeby nie spieszyły się do zawarcia umowy, która pozwoli Iranowi na dążenie do stworzenia bomby (atomowej - przyp. red.) - dodał w oświadczeniu.

Kraje z sankcjami

Zarówno na Iran jak i Rosję nałożone są ze strony krajów Zachodnich dotkliwe sankcje gospodarcze. Ogłoszenie przez Kreml nowych planów budowy reaktorów może być demonstracją Rosji, że ta nie zamierza rezygnować ze współpracy jądrowej z Iranem - zauważają dziennikarze CNN.

Kolejna runda negocjacji Iranu z krajami grupy 5 + 1 na temat irańskiego programu nuklearnego ma rozpocząć się 24 listopada.

Autor: dln//gak / Źródło: CNN, RIA Nowosti

Źródło zdjęcia głównego: Arch. TVN24

Tagi:
Raporty: